"Domówka z Dwójką". Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 10:59
- Sonoryzm to taka dziedzina, która nas wszystkich cały czas otacza. Cały czas mamy do czynienia z jakimś dźwiękiem. Wydaje mi się, że otwarcie się na świadome słuchanie otoczenia skłania do słuchowej refleksji i bardzo inspiruje w poszukiwaniu dźwięku, także przy użyciu różnych instrumentów - mówił Wacław Zimpel, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (15.05).
Wacław Zimpel
Wacław ZimpelFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
22:14 Poranek Dwójki 12.05.2021 zimpel.mp3 Wacław Zimpel zaprasza na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki) 
1200x660_Waclaw_Zimpel_1.jpg
Zimpel i Hock w poszukiwaniu sonorystycznych faktur

Wacław Zimpel to klasycznie wykształcony klarnecista, producent muzyczny i kompozytor. Zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną czołówką tej sceny. Wydana w 2016 roku solowa płyta "Lines" okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i wspólne projekty z wizjonerami współczesnej elektroniki jak James Holden, Shackleton czy Forest Swords.

W ramach Domówki wystąpi razem z Holly Hock - producentką muzyki elektronicznej, wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. - Połączyła nas wspólna wizja i podobne myślenie o muzyce. Mój krok w stronę muzyki elektronicznej, który zrobiłem już jakiś czas temu, też stanowi jakiś punkt wspólny do naszych poszukiwań duetowych - podkreślał gość "Poranka Dwójki".

Czytaj także:

Poprzednio Wacław Zimpel i Holly Hock współpracowali przy projekcie "Ondinata. Pieśni dla Ondyny", który powstał z myślą o ludziach cierpiących na klątwę Ondyny. - W sobotę wykonamy utwór, który skomponowaliśmy specjalnie dla Ondinaty –  "On this lake". Przygotowaliśmy także dwa utwory specjalnie dla Dwójki, które będą miały premierę w czasie Domówki - tłumaczył muzyk.

W drugiej części audycji Wacław Zimpel odniósł się do planowanych prac nad ustawą o statusie artysty zawodowego.

Zobacz zapowiedź Domówki z Dwójką:

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę 15 maja o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wacław Zimpel (klarnecista, producent muzyczny i kompozytor)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Mateusz Kowalski. Gitarowe interpretacje klasyków [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:40
Bach, Piazzolla czy Schubert na gitarę. Jak dzieła mistrzów brzmią w akustycznej, sześciostrunowej interpretacji Mateusza Kowalskiego? Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długoszowie i Toporowski z zabrzańskiego Fortepianarium [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:00
- Zaprezentujemy utwory wybitnych kompozytorów: Chopina, Żeleńskiego, Elsnera, Dopplera oraz utwory z Warszawskiej Tabulatury Organowej - zapowiadał flecista Łukasz Długosz, z którym podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (1 maja) wystąpili Agata Kielar-Długosz i Marek Toporowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartet Śląski. Muzyczna literatura XX i XXI wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 18:58
- Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasonia, Pendereckiego i Knapika – zapowiadał skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego przed kolejną "Domówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń