Bartek Majzel: Bob Dylan idealnie wpisuje się w ideę cyklu "Przestrzeń Słowa"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:40
- To artysta, który podniósł piosenkę do rangi sztuki, nadał utworowi muzycznemu zupełnie inne znaczenie w kulturze, więc wymyśliliśmy sobie huczne urodziny Boba Dylana - mówił w "Poranku Dwójki" pomysłodawca artystycznego cyklu "Przestrzeń Słowa" w Sosnowcu.
Bob Dylan
Bob DylanFoto: Globe Photos/Zuma Press/Forum

 

Posłuchaj
19:13 Poranek Dwójki 16.06.2021 majzel łobodziński.mp3 Bartek Majzel i Filip Łobodziński o najbliższej odsłonie cyklu "Przestrzeń Słowa", która poświęcona będzie Bobowi Dylanowi (Poranek Dwójki) 
dylan serwis 663.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia o Bobie Dylanie

"Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80. urodziny" - pod takim hasłem odbędzie się najbliższe spotkanie z cyklu "Przestrzeń Słowa". W pierwszej części wydarzenia - dyskusja, w której wezmą udział Filip Łobodziński, Jerzy Jarniewicz i Filip Kloska, a następnie koncert grupy Dylan.pl.

- Ja bym raczej powiedział, że Dylan nie tyle podniósł piosenkę do rangi sztuki, ile przywrócił jej rangę sztuki. Piosenka jest w sumie córką pieśni, a pieśń to właściwie była pierwotna postać literatury, bo pierwsze poematy były śpiewane. Myślę, że Dylan niejako odwołał się do tej najpierwotniejszej tradycji literackiej i przypomniał o tym. Nie wiem, czy był to jego plan. Może po prostu tak się złożyło w jego życiu, iż dość wcześnie dostrzegł, że śpiewać warto "o czymś" - przekonywał drugi z gości audycji, Filip Łobodziński.

Wiecznie młody buntownik (konserwatywny)

Dziennikarz i autor książek, a także muzyk zespołu Dylan.pl i tłumacz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za przekład "Tarantuli" Boba Dylana, nazywa swojego idola "konserwatywnym buntownikiem". - Zawsze się starał, i robi to do dziś, przywrócić pewne dawne kategorie estetyczne i duchowe, które bardzo dobrze robią piosence. Również poprzez odwoływanie się do tradycji literackiej. Tak że jest to rewolucja konserwatywna, jeśli w ogóle nie reakcyjna. Natomiast wrażliwość społeczna na pewno jest mu bliska, choć nie jest to człowiek, który lubiłby to określenie - podkreślał.

Jak dodał Bartek Majzel, Bob Dylan to artysta wciąż bardzo aktualny. - Kto zna jego najnowszą płytę "Rough and Rowdy Ways", ten wie, że ta jego osiemdziesiątka to tylko metryczka. To artysta wciąż niesamowicie młody i żywotny, o którym warto opowiadać - stwierdził.

Spotkanie "Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80. urodziny" odbędzie się w czwartek (17.06) o godz. 18.00 w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Bartek Majzel (poeta, podróżnik, pomysłodawca cyklu "Przestrzeń Słowa"), Filip Łobodziński (dziennikarz, autor książek, muzyk, tłumacz)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Tarantula", Dylan i opisywanie galopujących przemian

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:45
- To kompletne wariactwo językowe. Amerykański artysta w ten sposób opowiada o szaleństwie świata, który otaczał go w połowie lat 60. ubiegłego wieku – powiedział Filip Łobodziński, autor przekładu "Tarantuli" Boba Dylana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #229. 80. urodziny Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 07:57
Z okazji niedawnych okrągłych urodzin laureata Nagrody Nobla w "Wieczorze płytowym" wysłuchaliśmy jego dwóch klasycznych albumów z lat 70.
rozwiń zwiń