Joanna Halszka Sokołowska: muzyka będzie miała kontekst górski

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:00
- Muzyka będzie dotyczyć gór, w których się zakochałam, ale przede wszystkim będzie dotyczyć melodii autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z płyty, którą nagrał ze swoim zespołem we współpracy z góralami z Gruzji. Ja te melodie bardzo mocno czuję - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, multiwokalistka, która w sobotę wystąpi w "Miejscówce z Dwójką".
Joanna Halszka Sokołowska
Joanna Halszka SokołowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
09:28 Poranek Dwójki Joanna Halszka Wesołowska 23.07.2021.mp3 Joanna Halszka Sokołowska o występie w "Miejscówce z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 


1200x660_Joanna-Halszka-Sokołowska_1-ok.jpg
Joanna Halszka Sokołowska w repertuarze górskim

Joanna Halszka Sokołowska to multiwokalistka, kompozytorka, performerka, autorka tekstów. Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Występuje z dwoma zespołami: Der Mother i New Cage (wyd. Lado ABC). Usłyszymy i zobaczymy ją w sobotę (24.07) w kolejnym wydaniu "Miejscówki z Dwójką".

- Nagranie było zrobione w domu, w którym mieszkam. To bardzo proste, spokojne domowe wykonywanie improwizacji na temat tych melodii, tak jakbym po prostu usiadła na kanapie i śpiewała dla siebie. Będzie widok gór, swoje trzy grosze dołożył też mój kot i pojawi się Krzysztof Trebunia-Tutka - opowiadała o nadchodzącym wydarzeniu artystka.

Czytaj też:

- Melodie, o których mówię, są bazą, ja je interpretuję i oczywiście płynę w różnych kierunkach. Powiedziałam Krzysztofowi, że one nie zawsze są odśpiewane tak jak trzeba, tradycyjnie. Ale to już jest specyfika mojej wolności artystycznej - wyjaśniała artystka.

Artystka tworzy także własne instalacje dźwiękowe, performance'y, spektakle opery eksperymentalnej, prowadzi również chór. Jako wokalistka, aktorka, tancerka współpracowała z wieloma artystami w Polsce i na świecie.

- Wkrótce na warsztat wezmę... siebie samą. Jest dużo melodii, które komponowałam do teatru i do filmów, które bardzo kocham i właśnie nimi będę się inspirować - mówiła o najbliższych planach artystka.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (24.07) o godz. 19.00. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Joanna Halszka Sokołowska (multiwokalistka)

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Od Atlasu po Aceh

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:00
Dziś w magazynie nawiążemy połączenie między Marokiem a położoną na Sumatrze prowincją Aceh, zwaną też często tarasem Mekki. Czeka nas spotkanie z muzyką z różnych stron świata islamu – oddalonych od siebie o 11 tys. kilometrów. Zanim nawiążemy połączenie udajemy się do Mongolii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moc muzycznych wrażeń w Czeremsze

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 16:00
23 lipca rozpoczyna się XXVI Festiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego Podwórza". To najbardziej wyczekiwana impreza z muzyką folkową i tradycyjną w tej części Polski, zjeżdżają na nią miłośnicy z całego kraju. Co organizatorzy przygotowali dla nas w tym roku?
rozwiń zwiń