Nowa płyta na 20-lecie współpracy Marcin Wasilewski Trio z wytwórnią ECM

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:45
- Pierwszych nagrań dokonaliśmy wspólnie z Tomaszem Stańko na jego płytę "Soul of Things". Od tamtego momentu ta współpraca trwa i ma się dobrze. Jest to już nasz siódmy krążek w tej wytwórni - mówił w "Poranku Dwójki" Marcin Wasilewski w dniu premiery płyty "En attendant", która ukazała się nakładem słynnej monachijskiej wytwórni ECM.
Marcin Wasilewski
Marcin WasilewskiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Marcin Wasilewski Trio 1200.JPG
Przełomowa płyta Marcin Wasilewski Trio [ZOBACZ WIDEO]

Najnowsza płyta Marcin Wasilewski Trio powstała tuż przed sesją nagraniową albumu "Arctic Riff" (premiera w czerwcu 2020 r.), w oczekiwaniu na amerykańskiego saksofonistę Joe Lovano. Czekając na przybycie artysty, muzycy rozgrzewali się, a efektem tej zaskakującej rozgrzewki jest płyta "En attendant".

- Stąd ten tytuł: "W oczekiwaniu". Zapis jest w języku francuskim, gdyż nagrania odbywały się we Francji. Mój roboczy tytuł to było "Waiting for Joe". Jest też taki wspaniały film o dramatycznych przygodach górskich. Polecam. Natomiast my nie tak dramatycznych okolicznościach oczekiwaliśmy Joe Lovano, który wieczorem tego samego dnia do nas dołączył. Był jednak zmęczony, my zresztą również, bo cały dzień się przygotowywaliśmy. Po dwóch godzinach byliśmy już na tyle dobrze rozgrzani, że producent Manfred Eicher zaczął naciskać przycisk record - opowiadał lider zespołu.

Posłuchaj
14:01 Poranek Dwójki 10.09.2021 wasilewski.mp3 Marcin Wasilewski o nowej płycie swojego trio pt. "En attendant" (Poranek Dwójki) 

Nagrany materiał ma 43 minuty. Znalazły się na nim m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha i zespołu The Doors.

Teraz przed muzykami Marcin Wasilewski Trio sporo koncertów, w tym razem z Joe Lovano. - Trochę truchleję , bo to jest ostatni tydzień października i pierwsza połowa listopada. To będzie całkiem duża trasa, na którą bardzo się cieszę, ale uwierzę jak będę już po tej trasie. Mam nadzieję, że żadne niespodzianki obostrzeniowe nas nie zablokują i będziemy mogli zaprezentować "Arctic Riff" w wersji live - podkreślał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marcin Wasilewski (kompozytor, pianista, lider zespołu Marcin Wasilewski Trio)

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Marcin Wasilewski: przy płycie "Live" trochę pomógł przypadek

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:02
- Zawsze marzyliśmy o płycie koncertowej i tak się złożyło, że w 2016 roku nasz koncert na świetnym festiwalu z dużymi tradycjami dla bodaj pięciotysięcznej publiczności w Belgii został zarejestrowany - mówił w Dwójce lider światowej sławy formacji jazzowej Marcin Wasilewski Trio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowa płyta Marcin Wasilewski Trio [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 15:54
Bohaterem audycji "Jazz.PL" był zespół Marcina Wasilewskiego. W studiu S3 Polskiego Radia wybrzmiały kompozycje z płyty "Trio" wydanej w 2005 roku. Był to przełomowy album w karierze formacji – pierwszy raz kiedy, niezależnie od współpracy z Tomaszem Stańko, muzyka zespołu Marcina Wasilewskiego ukazała się w prestiżowej wytwórni ECM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Keith Jarrett według Marcina Wasilewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:00
Gościem audycji był pianista jazzowy i kompozytor Marcin Wasilewski, którego muzycznym idolem jest geniusz fortepianu jazzowego - Keith Jarrett.
rozwiń zwiń