Mazowieckie Dębinki będą siedzibą Muzeum Norwida

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:30
- Wbrew pozorom obiekt nie jest w fatalnym stanie. Jest oczywiście zaniedbany i ma dużo wad z powodu upływu czasu, ale liczymy, że dwa-trzy lata prac pozwolą przywrócić go do pełnej świetności - mówił o pałacu w Dębinkach, w którym powstanie Muzeum Norwida, prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.
Autoportret, Cyprian Kamil Norwid
Autoportret, Cyprian Kamil NorwidFoto: NAC

Posłuchaj
11:07 Poranek Dwójki 4 październik 2021 09_29_40.mp3 Rozmowa o dworze w Dębinkach remontowanym na siedzibę Muzeum Norwida (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Dębinek, mazowieckiej wsi w powiecie wyszkowskim. Znajduje się tam piękny, choć zaniedbany i opuszczony pałac, którego właścicielem jest starostwo wyszkowskie, a opiekunem fundacja Museion Norwid.

Czytaj także:

Pałac zbudował w pierwszej połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej. Otrzymał on wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę, o czym mówi tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. 

Co do dalszych losów budowli nie ma pewności. Być może pałac został przebudowany, a być może zburzony i postawiony na nowo w I połowie XIX wieku. - Obiekt ten pod koniec XIX wieku został ponownie przebudowany przez Władysława Mierzanowskiego i stał się perełką architektoniczną - opowiadał Jacenty Matysiak.

norwid.polskieradio.jpg
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

To właśnie w Dębinkach Norwid przeżył swoją młodzieńczą miłość, także w tym majątku przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską, np. Oskar Kolberg czy Teofil Lenartowicz. Jarosław Iwaszkiewicz bywał tu jako korepetytor. Losy rodziny Dybowskich - posiadaczy tego dworku - stały się prawdopodobnie inspiracją do napisania książki "Panny z Wilka".

- Ksawery Dybowski, właściciel Dębinek, był drugim mężem babki Norwida Anny - tłumaczył Jacenty Matysiak. - Po śmierci ojca – kiedy Ksawery Dybowski stał się jednym z opiekunów małoletnich dzieci Norwidów – można założyć, że kiedy Cyprian nie był w szkole, był w Dębinkach. Aż do opuszczenia kraju.

Plany otwarcia Muzeum Norwida nie są jeszcze sprecyzowane. - Przez wiele lat, starając się o ten obiekt, mieliśmy swoją koncepcję ekspozycji. Chcielibyśmy jednak oddać ten temat w ręce fachowców - podkreślił prezes fundacji. - Zakładamy, że równolegle do prac remontowych będzie przygotowywana ekspozycja stała, a jej założenia będą wpływały na kształt remontu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacenty Matysiak (prezes Fundacji Museion Norwid)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Żniwo na sierpie: powieść o Norwidzie" Hanny Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 19:00
W roku Cypriana Kamila Norwida ustanowionym w 200. rocznicę urodzin poety w cyklu "Książka do słuchania" premiera! Fragmenty książki "Żniwo na sierpie" Hanny Malewskiej, powieści biograficznej o Norwidzie, czytał Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieczór z historią": śpiewana poezja Cypriana Kamila Norwida [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 07:24
W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Niedoceniany za życia, po latach trafił do panteonu polskich wieszczów. 
rozwiń zwiń