Adam Hawałej: Różewicz i narcyzm to dwa kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
- Często myślał o czymś albo był tak zaaferowany rozmową z nami, że nie chciał, by docierał do niego trzask migawki - mówił o Tadeuszu Różewiczu Adam Hawałej, fotograf dokumentujący jego pracę.
Wrocław, 08.10.2021. Autor ekspozycji, fotograf Adam Hawałej podczas otwarcia wystawy pt. Różewicz w przestrzeni Teatru Polskiego we Wrocławiu w 100-lecie urodzin dramaturga
Wrocław, 08.10.2021. Autor ekspozycji, fotograf Adam Hawałej podczas otwarcia wystawy pt. "Różewicz w przestrzeni Teatru Polskiego we Wrocławiu" w 100-lecie urodzin dramaturgaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Gość radiowej Dwójki fotografował Różewicza nie tylko w trakcie prób czy oficjalnych spotkań, ale także w wielu innych okolicznościach, w tym także... podczas wizyty na osiedlowym śmietniku.


Posłuchaj
06:42 PR2_AAC 2021_10_11-08-38-36.mp3 Adam Hawałej o fotografowaniu Tadeusza Różewicza (Poranek Dwójki)

 

- Różewicz i narcyzm to dwa kontrasty. Był to człowiek raczej unikający obiektywu, a to, że pozwolił się fotografować w sytuacjach bardzo osobistych, pozwolił realizować przeze mnie swój pomysł happeningu z grzebaniem w śmietniku, chyba wynikało z tego, że po pewnym czasie naszej znajomości nabrał do mnie zaufania - mówił Adam Hawałej.

Tadeusz Różewicz Forum 1200.jpg
Tadeusz Różewicz. Zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

Zdjęcia jego autorstwa można aktualnie zobaczyć we Wrocławiu na dwóch wystawach. W piątek (8.10) w Teatrze Polskim otwarto ekspozycję "Różewicz w przestrzeni Teatru Polskiego we Wrocławiu", natomiast dziś (11.10) w klubie Proza odbędzie się wernisaż i premiera albumu "Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem".

Adam Hawałej przyznał, że praca nad dokumentowaniem "Kartoteki rozrzuconej" była dla niego niezwykłym doświadczeniem. - Zostałem wrzucony na głęboką wodę jako fotograf, ponieważ nic nie wiedziałem o tym, co mnie czeka. To było 10 dni (z okładem) pracy w ciemno. W niektórych momentach musiałem traktować to, co dzieje się na scenie jak mecz piłki nożnej albo nawet siatkówki, gdzie bardzo szybko się coś dzieje i trzeba to zarejestrować, żeby nie umknęło. Do tego były to czasy fotografii analogowej i materiały fotograficzne nie były tak czułe, jak dzisiaj, a tam raczej było ciemno - wspominał fotograf.

9 października obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Poeta i prozaik jest również jednym z literackich patronów roku 2021.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Adam Hawałej (fotograf Tadeusza Różewicza)

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mg

Czytaj także

Katarzyna Krakowiak: wierzę, że odnajdziemy w sobie człowieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:00
- Czasami jest taki moment, kiedy brakuje nam słów. Z tego braku słów poszukujemy, ja przynajmniej poszukuję, głosu, dźwięku, który jest jakąś reakcją na sytuację, na to, co mnie dotyczy - mówiła artystka Katarzyna Krakowiak o swojej instalacji zatytułowanej "To jeszcze nie noc".
rozwiń zwiń