Anna Maziuk: stereotyp złego wilka tkwi w naszej podświadomości

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 11:30
- Nie sposób pozbyć się tych przekonań, one są bardzo głęboko zakorzenione w naszej podświadomości, bo dotyczą instynktów, archetypów, ale myślę, że jesteśmy w stanie je okiełznać, w związku z tym, że jednak mocno oddzieliliśmy się od naszej natury - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Maziuk, autorka książki "Instykt. O wilkach w polskich lasach".
Wilk w swoim naturalnym środowisku
Wilk w swoim naturalnym środowiskuFoto: Pixabay.com

Posłuchaj
14:52 Dwojka_poranek_dwojki 2021_10_15-09-31-09.mp3 Anna Maziuk o wilkach i ich relacji z ludźmi (Dwójka/Poranek Dwójki)

 Anna Maziuk przekonywała, że choć wilk budzi nasz podświadomy strach, to w rzeczywistości nie robi człowiekowi krzywdy.

- Wilki są skrytymi zwierzętami, które nas unikają. Jeśli zdarzy się takie spotkanie, to raczej przez przypadek, zwierzęta prawdopodobnie nie zorientowały się, że to my. W takiej sytuacji zachęcam, by nie bać się tego, że zwierzę na nas patrzy. To jest drapieżnik, to nie jeleń czy sarna, które mają w naturze uciekanie. Drapieżnik najpierw sprawdza, z czym ma do czynienia - wyjaśniała Anna Maziuk i podkreślała, że po takim krótkotrwałym kontakcie z człowiekiem wilki po prostu się oddalają, nie podchodzą bliżej.

Anna Maziuk opowiadała też o tym, że zauważyła ambiwalentny stosunek Polaków do przyrody.

- Z moich obserwacji wynika, że bardzo lubimy las, lubimy chodzić na grzyby, na jagody, pospacerować. Nie jest tak, że Polakom przyroda nie jest bliska, ale z drugiej strony większość z tych, którzy mieszkają w otoczeniu przyrody, bywa w niej rzadko i tak naprawę przychodzi tam użytkowo, po coś. Chcemy, żeby ta natura była, ale żeby nam nie przeszkadzała, żeby ten wilk nie podchodził, żeby nie daj Boże nie chwycił zwierzęcia domowego - mówiła reporterka.

Czytaj także:

Podkreślała też, że obecnie wilki można spotkać w całej Polsce, nawet w pobliżu tak dużych aglomeracji jak Warszawa czy Trójmiasto.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Anna Maziuk (autorka książki "Instykt. O wilkach w polskich lasach")

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń