Dwójka nad Łyną. "Dzięki tej rzece istnieje Olsztyn" [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 16:53
- W XIV wieku, kiedy budowano pierwsze zabudowania Olsztyna, warunkiem było, żeby koło miasta była rzeka; spełniała funkcje i sanitarne, i transportowe – mówił w Programie 2 Polskiego Radia Marian Jurak, prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK.
Olsztyn
OlsztynFoto: chary/Shutterstock

Wrocław Odra shutterstock 1200.jpg
Dwójka nad Odrą: z rzeki miasto jest najpiękniejsze

W kolejnej odsłonie audycji z cyklu "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" wybraliśmy się w podróż wzdłuż najdłuższej rzeki Warmii i Mazur - Łyny. Na początek odwiedziliśmy stolicę regionu - Olsztyn i spojrzeliśmy na to miasto z perspektywy kajaka. Mówiliśmy m.in. o projekcie zbliżającym mieszkańców do rzeki - Łynostradzie.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

Gościny udzieliły nam niezwykłe osoby, które swoje życie związały z Łyną. Takie jak Edward Cyfus - gawędziarz, znawca warmińskiej gwary, mieszkaniec sielsko położonej drewnianej, zabytkowej chaty.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

We wsi Ruś - porównywanej do Szwajcarii  - spotkaliśmy się z kolei z Andrzejem Małyszką, organizatorem dwubojów flisackich na Łynie.


Posłuchaj
118:00 2021_09_11 15_00_12_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Nad rzeką Łyną (Dwójka na miejscu) 

Ponadto zatrzymaliśmy się w Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście. Nie zabrakło też opowieści o walorach przyrodniczych i znaczeniu gospodarczym Łyny.

DWÓJKA NA MIEJSCU - ZOBACZ WSZYSTKIE AUDYCJE >>>

Po Dobrym Mieście oprowadzał nas Andrzej Bobrowicz – przewodnik terenowy PTTK po województwie warmińsko-mazurskim. 

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

Opowiadaliśmy również o sieci miast Cittaslow, do której należą miasta położone nad tą rzeką. Członkostwo zakłada przyjęcie wspólnych celów zmierzających do polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Miasta zrzeszone w Cittaslow przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczości i kuchni. Charakterystyczne jest również rozwijanie tradycji gościnności - czytamy na stronie stowarzyszenia.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

O gościnności na Warmii, o przeprowadzce z dużego miasta do miejsca, gdzie życie wyznacza wolny bieg rzeki rozmawialiśmy z Piotrem Matwiejczukiem - dziennikarzem, autorem "Niedzielnika muzycznego", autorskiej audycji emitowanej w Programie 2 Polskiego Radia poświęconej mistrzowskim interpretacjom muzyki klasycznej.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Jakub Kukla Andrzej Zieliński

Goście: Marian Jurak (prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK), Alicja Opalińska (przewodnik po Warmii i Mazurach), Edward Cyfus (gawędziarz, znawca warmińskiej gwary), Piotr Matwiejczuk (dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia), Andrzej Małyszka (organizator dwubojów flisackich na Łynie), Małgorzata Jackiewicz-Garniec (kierownik Muzeum na Zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim), Andrzej Bobrowicz (przewodnik terenowy PTTK)

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Dwójka nad Nysą Kłodzką. "W historii Gór Stołowych woda odegrała istotną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 17:54
- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka nad Wartą. Przyroda, historia, muzyka i... murale [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 17:00
- Warta jest największą rzeką Wielkopolski. W samym sercu naszego regionu jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, które jest nieco inny, niż większość regionu, bo dolina rzeczna stanowi mozaikę niewielkich lasów i starorzeczy, czyli tego, co meandrująca Warta zostawiła po sobie. Są też wydmy i wysokie skarpy, z których ten piękny krajobraz można oglądać - mówił w Dwójce Piotr Basiński, krajoznawca i miłośnik nadwarciańskiej przyrody.
rozwiń zwiń