REKLAMA

17. odsłona Święta Niemego Kina. "Przed nami różnego rodzaju filmowe podróże"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:00
- Niezwykłość tego festiwalu polega na zderzeniu starych filmów ze współczesną muzyką jazzową, improwizowaną, ambientową, hip-hopową. Chciałam zaprosić muzyków otwartych, ciekawych nowych przygód. To dla artystów wyzwanie, muszą wyjść ze swej strefy komfortu, a z drugiej strony pozostać sobą - mówiła na antenie Dwójki Aneta Norek-Skrycka, koordynatorka muzyczna festiwalu Święto Niemego Kina.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

forum-0095755899 Buster Keaton 1200.jpg
Buster Keaton - łobuziak o kamiennej twarzy mimo najboleśniejszych upadków

"Voyages" - podróże są motywem przewodnim 17. odsłony Święta Niemego Kina w kinie Iluzjon. Podczas dziewięciu dni festiwalu widzowie - za pośrednictwem filmów sprzed 100 lat - udadzą się w podróż do Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii. W tej wyprawie towarzyszyć będą tacy artyści i zespoły jak Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak. 

W rozmowie z koordynatorką muzyczną wydarzenia Anetą Norek-Skrycką i filmografem FINA Michałem Pieńkowskim poznaliśmy szczegóły wydarzenia.

Michał Pieńkowski mówił, że tegoroczne święto kina niemego zostało podzielone na kilka sekcji poświęconych różnym rodzajom podróży. - Jedną z nich jest "Kierunek Paryż", ponieważ to Francja jest uznawana za kolebkę światowej kinematografii. Będziemy prezentować filmy jeszcze z początku XX wieku, ale też nieco późniejsze. Innym kierunkiem oczywiście będzie Polska, a ciekawostka to "Tour de Pologne", cykl rzadko pokazywanych filmów dokumentalnych o różnych zakątkach naszego kraju. Otworzy go najstarszy zachowany polski film dokumentalny z 1913 roku o pożarze fabryki zapałek w Częstochowie - zapowiedział.

Posłuchaj
14:30 2021_10_20 09_31_18_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Aneta Norek-Skrycka i Michał Pieńkowski o 17. odsłonie Święta Niemego Kina (Poranek Dwójki) 

W ramach cyklu "Cztery strony świata" w istocie będzie można zobaczyć filmy z całego globu. - Obrazy z Kanady, Japonii, ze wszystkich stron Europy pokażą nam jak różniła się kinematografia z różnych stron świata - podkreślił. - Filmy dokumentalne z tego okresu są bardzo rzadko prezentowane, większość naszego tegorocznego repertuaru to dzieła fabularne, zarówno krótkometrażowe, jak i superprodukcje ze schyłkowego okresu kina niemego, czyli z lat 20. W kinie Iluzjon zaprezentujemy wszystkie 85 filmów, natomiast niektóre z nich będzie można obejrzeć na stronie Ninateki i oczywiście posłuchać muzyki do nich wykonywanej - dodał. 

Aneta Norek-Skrycka powiedziała, że podczas festiwalu usłyszymy 24 wykonawców. - To będą zespoły i soliści, mają oni możliwość wcześniejszego przygotowania. Są tacy muzycy, którzy będą w pełni improwizować, inni opierają się na stworzonych wcześniej motywach, jeszcze inni komponują całą muzykę do poszczególnych filmów. Wszyscy artyści bardzo sobie cenią udział w tym przedsięwzięciu - zaznaczyła.

Zapowiedź festiwalu

[YouTube Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Aneta Norek-Skrycka (koordynatorka muzyczna 17. odsłony Święta Niemego Kina), Michał Pieńkowski (filmograf, FINA) 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Napad na ekspres", czyli narodziny westernu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 05:30
1 grudnia mija 118. rocznica premiery pierwszego westernu, który dał początek jednemu z najpopularniejszych gatunków filmowych w historii światowego kina. Tego dnia w 1903 roku miała miejsce premiera amerykańskiego filmu "Napad na ekspres" (ang.The Great Train Robbery ) w reżyserii Edwina S. Portera.
rozwiń zwiń