REKLAMA

"Fidelio". Krzysztof Szumański: kluczem do tej opery jest minimalizm

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:00
- Minimalistyczne tutaj są zarówno kostiumy, dekoracje, jak i światło. Wygląda to bardzo ciekawie. Pozwala także skoncentrować się na postaciach, pewnie to było kluczem do relizacji - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak, którego już wkrótce usłyszymy w partii Don Pizarra w spektaklu operowym "Fidelio" na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne
fidelio 1200.jpg
José Maria Florêncio: "Fidelio" inspiruje nas do nadludzkich wysiłków

"Fidelio" - jedyna opera w dorobku Ludwiga van Beethovena - to ponadczasowy hymn do wolności, w którym kompozytor przekonuje, że nie ma takiej wartości moralnej czy ekonomicznej, za którą warto by oddać wolność.

 - Nie jest to zwyczajna wersja tej opery. Reżyser ze swoim teamem zrezygnowali zupełnie z dialogów, co było dla mnie dość dużym szokiem. Również chór męski więźniów został zaaranżowany na chór męski i żeński. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ mamy całkowicie nową wersję, jeżeli chodzi o dramatyzm; numery są w trochę innej kolejności, jak również mnóstwo drobnych numerów muzycznych jest z poprzednich wersji. Także jest to do tej pory nieistniejąca wersja muzyczna tego dzieła. Dzięki rezygnacji z dialogów i zmianie dramaturgii możemy również mówić o innej plastyce i koncepcji dramatycznej dzieła - tłumaczył Krzysztof Szumański.


Posłuchaj
12:21 Poranek Dwójki 21.10.2021 szumański.mp3 Śpiewak Krzysztof Szumański przed premierą "Fidelia" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Poranek Dwójki) 

Autorem warszawskiej inscenizacji opery "Fidelio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej jest John Fulljames, dyrektor artystyczny Duńskiego Teatru Królewskiego. To nie pierwsze spotkanie polskiego tenora z angielskim reżyserem.

- Wcześniej spotkaliśmy się w Royal Opera House w Londynie, gdy brałem udział w Young Artists Programme. Tak naprawdę jednak współpracowaliśmy rok później na Wexford Festival Opera w Irlandii. John reżyserował tam operę Korsakowa pt. "Śnieżka" - wspominał Krzysztof Szumański.

Odliczanie do premiery

Większość obsady warszawskiej inscenizacji dzieła Beethovena jest zagraniczna. Na scenie, obok Krzysztofa Szumańskiego, wystąpią m.in. duńska sopranistka Anna Petersen czy niemiecki tenor Torstanem Kerlem.

Premiera "Fidelia" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w niedzielę 24 października. Wydarzeniu patronuje Program 2 Polskiego Radia.

Zobacz zwiastun:

[Youtube Teatr Wielki Opera Narodowa]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Krzysztof Szumański (śpiewak) 

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Fidelio" wraca do Wrocławia po 40 latach przerwy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:00
Zapraszamy do wysłuchania reportażu z prób do spektaklu w Operze Wrocławskiej, gdzie zostanie wystawiona debiutancka opera Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń