Grupa "Plemię", czyli wielopokoleniowy teatr na beskidzkiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:00
- Wymyśliłam, że w naszej społeczności można stworzyć wielopokoleniową grupę teatralną. Proszę sobie wyobrazić, że na pierwsze spotkanie przyszło 50 osób - mówi liderka grupy "Plemię" działającej w gminie Uście Gorlickie (powiat gorlicki).
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. organizatora

Posłuchaj
07:12 Dwojka_Poranek_Dwojki_Plemie 2021_11_04-07-42-16.mp3 Grupa Teatralna Plemię z gminy Uście Gorlickie zaprasza na "Dziady beskidzkie" (Poranek Dwójki)

 

Twórczyni grupy Monika Babula wcześniej działała w Warszawie, jednak pandemia sprawiła, że straciła pracę.

- Kiedy wybuchła pandemia, przyjechałam do moich rodziców na wieś, bo nie było mnie stać na życie w Warszawie. Skończyły nam się pewne teatralne działalności, "Pożar w burdelu" zawiesił swoją działalność, zostałam bez etatu, bo kiedyś pracowałam w Teatrze Lalka - wyjaśniała.

By dalej prowadzić działalność artystyczną, Monika Babula napisała wniosek o stypendium ministerialne. To właśnie w ramach niego powstała międzypokoleniowa grupa teatralna "Plemię", która w sobotę (6.11) zaprezentuje swój spektakl "Dziady beskidzkie". Inspiracją do jego powstania jest wschodni obrzęd, który opisywał Mickiewicz w II części "Dziadów".

- Tam też było takie plemię, wioska, która zbiera się, żeby nakarmić duchy tej ziemi. Trzeba się było rozejrzeć dookoła, to jest niesamowicie inspirująca kraina, w której przeplatają się losy Łemków, Romów, Żydów i oczywiście polskich rodzin - mówiła liderka grupy.

Ponieważ w okolicach gminy Uście Gorlickie nie ma sali teatralnej, spektakl będzie można zobaczyć w Ośrodku Wczasów Rodzinnych "Zacisze" - Wysowa Zdrój 6 i 7 listopada o godz. 17.00.

***

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Jitka Stokalska: praca przy "Dziadach" Dejmka to było niesamowicie mocne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:00
- Dejmek uważał, że "Dziady" to jedno z jego najlepszych przedstawień. Ja też tak uważam. Ono nagle zaczęło się kierować w stronę jakiejś politycznej afery, z czego Dejmek nie był wcale zadowolony, bo wtedy nie zostałoby wcale zapamiętane jako wydarzenie artystyczne. No i tak się, niestety, stało - wspominała w Dwójce reżyserka Jitka Stokalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białystok wyłania się z cienia. "Narratorem tej opowieści jest budynek"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:35
- Spektakl "Białystok wyłania się z cienia" gramy w jednej z najstarszych kamienic w mieście. I pomyśleliśmy, że warto byłoby ożywić okna tej kamienicy i właśnie przez nią opowiedzieć o historii Białegostoku. To budynek przeprowadza nas przez trzy, cztery opowieści - mówiła w Dwójce aktorka Magdalena Kiszko-Dojlidko.
rozwiń zwiń