Koryfeusz Muzyki Polskiej - znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 11:49
- Czuję się zachęcona do tego, by nie poddawać się w tworzeniu. Ta nagroda potwierdza, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego, co robię - mówiła w Dwójce Kinga Głyk – basistka, jedna z laureatek nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wręczono je w niedzielę (14.11) najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego za dokonania w minionym sezonie artystycznym.
Laureaci konkursu
Laureaci konkursuFoto: Fot. Filip Błażejowski Źródło: materiały prasowe

Basistka Kinga Głyk, muzykolog Danuta Gwizdalanka, pianistka Lidia Grychtołówna oraz kompozytor Alek Nowak – to grono laureatów tegorocznej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, przyznawanej od 2011 roku. Statuetki wręczone zostały w czterech kategoriach.


Posłuchaj
15:38 Poranek Dwójki 15.11.2021 Koryfeusz.mp3 Kinga Głyk, Danuta Gwizdalanka oraz Alek Nowak o nagrodzie Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 (Poranek Dwójki)

koryfeusz_2021_baner_www.png
Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane

W kategorii Odkrycie Roku za "wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach oraz kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek" została uhonorowana Kinga GłykArtystka wyznała, że ma zamiar celebrować swoją nagrodę. - Jestem "szybkim" człowiekiem, który nie ma czasu świętować danych sytuacji. A to ważne, by czasem mieć tę chwilę, zatrzymać się i docenić swoje osiągnięcia czy przeżycia. Żeby tego nie obchodzić lekko, mówiąc "dobra, wydarzyło się, idziemy dalej", ale by szczerze cieszyć się z danego osiągnięcia.

Kinga Głyk wspominała również, że jednego z pierwszych wywiadów udzieliła w Programie 2 Polskiego Radia, kiedy była dopiero na początku swojej artystycznej drogi. Opowiadała wówczas m.in. o grze na basie i swoich pierwszych sukcesach. - Wtedy byłam jeszcze taką mniejszą dziewczynką, która zaczynała grać - podkreśliła.

Czytaj też:

Nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku odebrała Danuta Gwizdalanka za publikację "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". Książka została uznana za "intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora".

- Muzycy, analizując dzieła i ich genezy, odwołują się do literatury i najrozmaitszych, dobrze prezentujących się w tekstach naukowych kwestii - opowiadała laureatka. - Ja natomiast spojrzałam w życiorys Szymanowskiego i powiedziałam: no dobrze, ale trzeba przede wszystkim przyjrzeć mu się prywatnie i zobaczyć, co go zmobilizowało do napisania Króla Rogera albo jak to jest z tymi Harnasiami. Można to rozpatrywać jako przetworzenie folkloru podhalańskiego w muzykę symfoniczną, ale tam tańczą sami mężczyźni, co jest zupełnie nietypowe w historii baletu. Jednak kiedy zna się Szymanowskiego, to sprawa zaczyna być jasna - wyjaśniła Danuta Gwizdalanka.

Czytaj też:

Laureatem Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku został Aleksander Nowak. Statuetkę wręczono "za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu Lo firgai. Maska przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu".

Jak zauważył kompozytor, miniony sezon artystyczny, pomimo wielu odwołanych wydarzeń z powodu pandemii, był dla niego bardzo owocny. - Kilka przyjemnych prawykonań doszło do skutku, z czego się bardzo cieszę - wyznał. - Myślę, że ten sezon 2020/2021 jest przeklęty ze względu na ciągle utrzymujące się trudności z dostępem do wydarzeń dla publiczności. Miejmy nadzieję, że uda się to w końcu przewalczyć.

Czytaj też:

Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Nagroda Honorowa otrzymała nestorka polskiej pianistyki Lidia Grychtołówna. Pianistka niedawno była gościem audycji w Dwójce, gdzie opowiadała m.in. o potrzebie kontaktu z publicznością. - Jestem typem estradowym. Lubię publiczność, bo ona mnie inspiruje - mówiła wówczas artystka.

Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Danuta Gwizdalanka (muzykolog), Kinga Głyk (basistka), Alek Nowak (kompozytor)

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Koryfeusze vs. snajperzy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:42
W spotkaniu z Adamem Sztabą usłyszeliśmy m.in. utwory z gali "Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Olczyk: tęsknię za Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:15
- Mam nadzieję, że teraz będę miała możliwość więcej występować w kraju. Tutaj wyrosłam, tutaj zaszczepiono we mnie pasję do muzyki i chciałabym się tutaj tym podzielić, odwdzięczyć - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Olczyk - laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku.
rozwiń zwiń