REKLAMA

Cyprian Kamil Norwid: "Aktor". Premiera w Teatrze Polskiego Radia już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 12:30
- "Aktor" Norwida jest sztuką, jak sam autor to nazwał, o przemyśle sztuki. Pod koniec życia Norwida przemysłowcy, biznesmeni, akcjonariusze, gracze giełdowi zaczynają inwestować w dzieła sztuki czy przestawienia teatralne - mówił odtwórca jednej z głównych ról Arkadiusz Janiczek.
Arkadiusz Janiczek i Paweł Paprocki podczas nagrania słuchowiska Aktor wg dramatu Cypriana Kamila Norwida
Arkadiusz Janiczek i Paweł Paprocki podczas nagrania słuchowiska "Aktor" wg dramatu Cypriana Kamila NorwidaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Z okazji 85. urodzin Program 2 Polskiego Radia przygotował słuchowisko pt. "Aktor". Autorem dramatu jest Cyprian Kamil Norwid.
  • W sztuce splatają się losy dwóch dawnych kolegów szkolnych: zrujnowanego finansowo arystokraty oraz zawodowego aktora.
  • Ta XIX-wieczna sztuka, poruszająca temat m.in. kryzysu finansowego, wydaje się niezwykle współczesna.

Dziś (28.02) na antenie Dwójki zapraszamy do wysłuchania premiery słuchowiska "Aktor" wg Cypriana Kamila Norwida, w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego.

Arystokrata i artysta

Głównymi bohaterami sztuki są dwaj aktorzy, jakże od siebie różni. Hrabia Jerzy jest arystokratą bankrutem, który postanawia zadebiutować w teatrze, by oddalić od siebie widmo biedy. Druga, tytułowa postać to Gotard Pszonkin - aktor zawodowy, wielki, utalentowany artysta, pogardzany jednak przez arystokrację, która uważa go za przybłędę.

- Hrabia Jerzy to jest taka postać, o której tytułowy aktor mówi, że generalnie nic nie robi, typowy arystokrata - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Paprocki. - Musi się ratować, ponieważ zagrożona jest cała jego rodzina. Udaje mu się wykorzystać znajomość z tytułowym aktorem Gotardem Pszonkinem i zatrudnia się w jego teatrze - wyjaśniał.

Jak dodał, arystokrata ten jest wielkim miłośnikiem sceny. - Motyw teatru w teatrze jest tu bardzo znaczący, ponieważ hrabia przez dwa akty musi też grać przed rodziną, że nic się nie stało - zauważył.

Romantyzm aktualny w XXI wieku

Tematyka dramatu wydaje się niezwykle współczesna jak na dzieło epoki romantyzmu - są nią kryzys finansowy i próba poradzenia sobie w warunkach twardych reguł kapitalizmu.

- Rzecz dzieje się w czasach rewolucji przemysłowej, jest to pokrewne rewolucji technologicznej czy cyfrowej, którą my przechodzimy obecnie - podkreślił Paweł Paprocki.

Partnerujący mu przed radiowym mikrofonem Arkadiusz Janiczek dodał: - "Aktor" Norwida jest sztuką, jak sam autor to nazwał, o przemyśle sztuki. Pod koniec życia Norwida przemysłowcy, biznesmeni, akcjonariusze, gracze giełdowi zaczynają inwestować w dzieła sztuki czy przestawienia teatralne - wyjaśniał.

Na premierę "Aktora" wg Cypriana Kamila Norwida zapraszamy dziś (28.02) o godz. 21.00. Słuchowisko wpisuje się w obchody 85-lecia powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Kulisy powstawania słuchowiska - zobacz wideo:

 

[Facebook. Program 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj
07:48 Poranek Dwójka słuchowisko28 luty 2022 08_08_30.mp3 Zaproszenie na premierę słuchowiska "Aktor" (Poranek Dwójki) 

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki

mg

Czytaj także

"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:19
- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległa 2021. Chopin – Norwid – Niemen

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:55
Podczas wyjątkowego koncertu usłyszeliśmy utwory z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, nie zabrakło również muzyki Fryderyka Chopina. Wystąpili Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyła im orkiestra AUKSO. Koncert transmitowaliśmy na antenie, wideo na stronie internetowej Dwójki oraz na Facebooku i kanale YouTube stacji.
rozwiń zwiń