Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 12:34
- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski 25 marca kończy 90 lat
Wiesław Myśliwski 25 marca kończy 90 latFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • Wiesław Myśliwski urodził się 90 lat temu - 25 marca 1932 roku.
  • Tom "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy" to m.in. 20 wywiadów z pisarzem. Jeden z nich przeprowadził gość audycji - Wojciech Bonowicz.

W tomie "W środku jesteśmy baśnią" znalazły się zarówno teksty publicznych wystąpień Wiesława Myśliwskiego - w tym najsławniejszy: esej "Kres kultury chłopskiej" - jak i wybrane przez niego wywiady. Jest ich tam łącznie 20. Autorem jednego z nich, zamykającego cały tom, jest Wojciech Bonowicz.

- Wiesław Myśliwski traktuje wywiad bardzo poważnie. Wydaje mi się, że to dlatego nie udziela ich znowu aż tak dużo. Za to jak już się zgodzi na rozmowę, wtedy robi się naprawdę ciekawie. Trzeba dać mu też trochę czasu; trzeba zadać wiele pytań, żeby w końcu nacisnąć ten guzik wewnątrz niego, który akurat w danym momencie nacisnąć trzeba - tłumaczył gość Dwójki.

Wiesław Myśliwski kończy 90 lat

Książka "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy" ukazała się 23 marca, czyli dwa dni przed 90. urodzinami Wiesława Myśliwskiego. Pisarz jest w tym tygodniu bohaterem naszego cyklu "Zapiski ze współczesności", którego słuchać można codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 12.45-13.00. A w cyklu "To się czyta" lekturą jest powieść "Widnokrąg" autorstwa naszego jubilata.

Posłuchaj
06:50 Poranek Dwójki 23.03.2022 bonowicz myśliwski.mp3 Wojciech Bonowicz o twórczości Wiesława Myśliwskiego w 90. rocznicę urodzin (Poranek Dwójki) 

Wiesław Myśliwski - prozaik, dramaturg, redaktor pism literackich - urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, był redaktorem naczelnym pism: "Regiony" i "Sycyna". Zadebiutował w 1967 roku powieścią "Nagi sad". Potem kolejno ukazywały się powieści: "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli", "Ostatnie rozdanie", "Ucho igielne". Wiesław Myśliwski jest także autorem dramatów: "Złodziej", "Klucznik", "Drzewo", "Requiem dla gospodyni".

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy")

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: bohatera wymyśla mój język

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 12:00
- Czasami zdanie, które napiszę, powołuje bohatera. Jeśli on zyskuje moją aprobatę, to ja dopiero staram się go zbudować - mówił w Dwójkowej audycji "Dwukropek" wybitny prozaik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Borowiec: po raz kolejny sięgam po książki Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:12
- "Nagi sad" Wiesława Myśliwskiego to jest bardzo ważna książka nie tylko ze względu na odniesienie jej do historii literatury, ale to jest bardzo przejmująca opowieść o miłości ojca i syna - mówił w Dwójce krytyk literacki, Jarosław Borowiec.
rozwiń zwiń