REKLAMA

Arte dei Suonatori zaprasza do wielkosobotniej refleksji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 11:10
- Mam wrażenie, że udało nam się ułożyć specjalny program, który oddaje przeżycia, z jakimi wiąże się Wielki Piątek i Wielka Sobota - gościem "Poranka Dwójki" był Aureliusz Goliński, skrzypek i założyciel orkiestry Arte dei Suonatori. Koncert tego znakomitego zespołu muzyki dawnej usłyszymy w Wielką Sobotę (16.04) podczas "Miejscówki z Dwójką".
Arte dei Suonatori - zespół muzyki dawnej z Poznania
Arte dei Suonatori - zespół muzyki dawnej z PoznaniaFoto: Mat. prasowe

Solo i historycznie

W swoim repertuarze Arte dei Suonatori ma około 700 kompozycji, które obejmują dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie. Poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego.

Podczas koncertu w "Miejscówce z Dwójką" usłyszymy głównie wykonania młodych artystów. - Muzycy zaprezentują solowe utwory, z jednym małym wyjątkiem - zapowiadał Aureliusz Goliński. - W jednym utworze podłączę się do duetu Carla Philippa Emanuela (Bacha).

Przyszłość na solidnych podstawach

Istniejący ponad ćwierć wieku zespół Arte dei Suonatori ma w swoich szeregach muzyków o mniejszym doświadczeniu, ale cechujących się talentem i energią. - Ta historia stworzyła grunt, na którym wierzę, że fantastyczni młodzi muzycy mogą budować swój własny język muzyczny, przekonanie o jakości tego, co prezentują i tworzyć nowe jakości - tłumaczył nasz gość. - Ten grunt wydaje się bardzo potrzebny.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

- Z Arte przebyliśmy bardzo długą drogę - 30 lat - to jest długi okres i nawet jeżeli nie lubię oglądać się do tyłu, to widzę, że ta droga była potrzebna, żeby znaleźć się w miejscu, w którym widok na przyszłość jest znacznie ciekawszy niż do tej pory - ocenił Aureliusz Goliński. - Częścią tego widoku są młodzi artyści.

Ku Wielkiej Nocy

- W Wielką Sobotę wybitne artystki: Marta Gawlas, Anna Krzyżak-Siarkowska, Katarzyna Olszewska, Natalia Reichert, tworzące jednocześnie skład orkiestry Arte dei Suonatori, oraz założyciele tego zespołu: Ewa i Aureliusz Golińscy, w atmosferze zadumy i refleksji przeprowadzą Państwa przez dzieła Johanna Sebastiana Bacha, jego syna Carla Philippa Emanuela, a także Johanna Georga Pisendela i Johanna Joachima Quantza. Niech te intensywne pół godziny muzyki stanie się drogą do pogłębionego przeżycia nadchodzącego święta Wielkiej Nocy - mówił Aureliusz Goliński.

Posłuchaj
13:07 Poranek Dwójki 13 kwiecień 2022 09_35_00.mp3 Zaproszenie na Miejscówkę z Dwójką (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aureliusz Goliński (skrzypek)

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Adriana Ferfecka: bez pianisty śpiewak nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00
- W tym roku obchodzimy z Mischą Kozłowskim 10-lecie naszej pracy artystycznej i naszej przyjaźni. To poważny wynik, więc tym milej, że wystąpimy razem w "Miejscówce z Dwójką". Z Mischą mamy niezwykłą relację; muzycznie myślimy bardzo podobnie, więc moglibyśmy wyjść na scenę bez żadnej próby, a koncert i tak się uda - mówiła Adriana Ferfecka, współgospodyni kolejnego kameralnego koncertu online w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tylko ciebie mam". Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 19:30
Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak - na co dzień małżeństwo - w "Miejscówce z Dwójką" przedstawili program "Tylko ciebie mam" mówiący o uczuciu, które nadaje życiu sens. Ale jak to w życiu bywa - nie zawsze jest tylko łatwo. Opowiedziały o tym utwory G.F. Händla, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Offenbacha i F. Lehára. Przy fortepianie śpiewakom towarzyszyła Kamila Łopatka.
rozwiń zwiń