REKLAMA

Pieśni pokoju i pieśni zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 10:00
Czas na wiosenny muzyczny karnawał w sercu Warszawy! Festiwal Wszystkie Mazurki Świata rusza już 22 czerwca! To już 13. edycja mazurkowego święta. Tym razem będzie to zdecydowany zwrot ku naszym sąsiadom z Ukrainy. Tegoroczny Festiwal upłynie pod znakiem „Pieśni pokoju i pieśni zwycięstwa”.
Audio
 • Jagna Knittel i Piotr Piszczatowski zapraszają na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Pieśni pokoju - pieśni zwycięstwa
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata "Pieśni pokoju - pieśni zwycięstwa"Foto: Katarzyna Rosik

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. Przed nami koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów, warsztaty, zajęcia dla dzieci, pokazy produkcji ludowych instrumentów i spotkania z ich twórcami z całej Polski i zagranicy – ponad 100 wystawców! Na Festiwalu koniec – Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana.

Tegoroczny Festiwal upłynie pod znakiem „Pieśni pokoju i pieśni zwycięstwa”. Jak wyjaśniają organizatorzy: „Festiwal Wszystkie Mazurki Świata nie wydarzył się w tym roku w kwietniu, jak to zwykle bywało, bo w sytuacji, gdy na Ukrainie wybuchają pociski i giną ludzie trudno nam było organizować to radosne święto. W końcu uznaliśmy jednak, że pieśni, muzyka i taniec tradycyjny to synonimy wspólnoty i tożsamości, które również w warunkach wojennych dają poczucie sensu i moc do przeciwstawienia się agresji”.

Organizatorzy: Jagna Knittel i Piotr Piszczatowski zaprosili na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata i Targowisko Instrumentów. W tym roku czeka nas kilka nowości!

Miejsce głównej imprezy – Nocy Tańca – oraz Targowiska Instrumentów to tym razem nowy ośrodek kultury Terminal Kultury Gocław. To wielka przestrzeń na terenie dawnego warszawskiego lotniska, na której pomieścić się może tłum osób. Piotr Piszczatowski widzi potencjał w wielości sal i korytarzy, w których równolegle mogą odbywać się różne aktywności.

- W tej kulminacji Terminal gromadzi też całą przestrzeń warsztatową, która w tym roku jest naprawdę imponująca! Tu składam hołd Katarzynie Zedel, dobremu duchowi tego czasu. Przeglądałem program warsztatów z mieszaniną podziwu i zazdrości. Sam chciałbym się znaleźć na większości z nich! – zdradził nam Piotr Piszczatowski – Ta maszyna warsztatowa rusza we czwartek. Można postawić pierwsze kroki w tańcu, śpiewie, graniu na basach, bębenku, skrzypcach.

Warsztaty, jak zaznaczali organizatorzy, to potężny blok zajęć, na których każdy znajdzie coś dla siebie.

- Nie było jeszcze takiej sytuacji, by na jednej edycji festiwalu było 7 warsztatów śpiewu. Siedem! – podkreślała Jagna Knittel – A wszystkich warsztatów jest 40. Masa!

Tetiana Sopiłka, Iryna Klimenko (Drevo), Ewa Grochowska, Julita Charytoniuk, Beata Oleszek, Maria Siwiec – między innymi te śpiewaczki wprowadzą uczestników warsztatów w niezwykły świat pieśni tradycyjnych.

Targowisko Instrumentów w tym roku odbędzie się w nieco innej formie. W sobotę, 25.06, od 11.00 do 18.00 odbędzie się Targowisko, na którym wystawi się kilkudziesięciu twórców instrumentów, nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących – spotkań z twórcami, opowieści i prezentacji. Ale to nie wszystko! W niedzielę Targowisko przekształci się bowiem w Otwartą Pracownię Instrumentów. Konsultacje lutnicze, naprawa instrumentu, wspólne wykonanie pierwszego instrumentu – to wszystko będzie możliwe w niedzielnej odsłonie Targowiska!

Noc Tańca zacznie się w sobotni wieczór i potrwa do samego rana (konkretnie do 5.00 rano, choć znając formułę festiwalu i formę jego gości – jeszcze do południa da się tu i ówdzie usłyszeć żwawe dźwięki muzyki tradycyjnej). Wspomniana przestrzeń Terminalu Kultury Gocław gościć będzie kilkudziesięciu muzykantów i – jak zaręczał Piotr Piszczatowski – będzie w stanie pomieścić „pół Warszawy” taneczników! Nie pozostaje nam nic innego, jak serdecznie zaprosić na tę taneczna fetę!

Stara Tradycja – występ laureatów konkursu otworzy Festiwal (we środę, o godz. 19.00)

- To przekorna nazwa. – mówiła Jagna Knittel – „Stara Tradycja” jest skierowana do młodych wykonawców. W tym roku mamy 12 laureatów w wieku od ośmiu do trzydziestu-paru lat!

Koncertowa oferta tegorocznego Festiwalu to niski ukłon w stronę Ukrainy, ale nie tylko! Usłyszymy m.in. dźwięki Mazowsza Północnego (projekt Janusza Prusinowskiego „Mazowsze Północne – ziemia nieznana”), „Pieśni lata” (tu artystki z Ukrainy spotkają się z polskimi: Drewo, Dziczka, Babskij Kozaczok i Krajka zabrzmią obok Marii Siwiec), „Pieśni wojny – pieśni zwycięstwa” (tu m.in. legendarna Chorea Kozacka)

Małe Mazurki to odsłona zabaw mazurkowych dla najmłodszych. Odpowiadająca za nią Kaja Prusinowska zadbała o to, by mali goście Festiwalu bawili się równie przednio, co ci więksi. Czekają ich tradycyjne zabawy, pokazy spektakli (m.in. teatru Małe Mi, Sławy Tarkowskiej!), opowieści o muzyce. Atrakcje spod Tatr przygotowała dla najmłodszych rodzina Majerczyków (twórcy uznanego góralskiego zespołu dziecięcego „Majeranki”). Nasza redakcyjna koleżanka – Mariana Kril – poprowadzi dla najmłodszych zajęcia ze śpiewu!

Ukraina, przeżywająca w tej chwili niezwykle ciężki czas, stała się niejako współgospodarzem tegorocznego festiwalu. „Postanowiliśmy zaprosić do współpracy artystów ukraińskich i stworzyć wydarzenie, które będzie przestrzenią prezentacji i spotkania kultur polskiej i ukraińskiej oraz duchowym wsparciem w walce o zwycięstwo” – podkreślają organizatorzy Mazurków.

Zapraszamy na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, który rozpocznie się już w najbliższą środę (22.06)! Wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie Festiwalu.

 

Ponadto w audycji:

 • Zaprosiliśmy do Wrocławia na spotkania przy pieśniach w atmosferze akceptacji, łagodności i otwartości oraz na Koncert Finałowy projektu Pieśniopisy w niedzielę 3.07.2022 o godzinie 13.00 w Parku na Niskich Łąkach we Wrocławiu. Projekt prowadziła grupa Vesna: Agnieszka Przybylska, dyplomowana muzykoterapeutka, która w swojej pracy inspiruje się muzyką z różnych stron świata i Ewelina Żelak – edukatorka plastyczna, która od wielu lat zgłębia naukę tradycyjnych pieśni z różnych krajów.
  Posłuchaj
  06:33 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_06_18-07-48-29.mp3 O projekcie Pieśniopisy mówią twórczynie (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Zajrzeliśmy do Pracowni Kraska, manufaktury inspirującej się polskim folklorem, która właśnie wydała kolejną książkę. „Pieśni Grozy” – straszne, mroczne i tajemnicze XIX-wieczne polskie pieśni ludowe opowiadające o zbrodniach, zdradach i zabójstwach to wyjątkowa pozycja stworzona i wydrukowana w toruńskiej Pracowni Kraska, w ograniczonym nakładzie 500 sztuk. Wszystkie utwory muzyczne w tej książce zostały wykorzystane jako formy krótkich opowieści. Bogate ilustracje inspirowane ludowymi motywami wprowadzają w nieznany, mroczny świat polskiej wsi. A jakie obrazy z czasów dzieciństwa powracają do twórców książki i towarzyszą im nadal w ich artystycznej ścieżce? O tym Jakub i Kamila Sobczakowie.
  A w niedzielę o 11:15 (po Liturgii) w Muzeum Ikon przy ulicy Lelechowskiej 5 w Warszawie odbędzie się wystawa grafik Jakuba Sobczaka. Można więc zobaczyć prace artysty na żywo. Wstęp jest wolny.
  Posłuchaj
  07:50 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_06_18-08-11-31.mp3 O książce "Pieśni Grozy" mówią twórcy - Pracownia Kraska (Dwójka/Poranek Dwojki)
   
  Pieśni Grozy - książka Pracowni Kraska Pieśni Grozy - książka Pracowni Kraska


 • Zaprosiliśmy na potańcówkę w Kadzidle! Po dwóch latach pandemicznej przerwy, w Kadzidle na Kurpiach powraca Wesele Kurpiowskie! W czasie dwóch dni świętowania, których najważniejszym elementem będzie oczywiście ślub, w kadzidlańskiej Zagrodzie Kurpiowskiej odbędzie się również ludowa potańcówka. Zapowiedział ją – odpowiedzialny za weselne tańce – Tomasz Mielnicki. 
  Posłuchaj
  06:02 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_06_18-08-41-27.mp3 Zaproszenie na Wesele Kurpiowskie 2022 w Kadzidle (Dwójka/Poranek Dwójki)


 • Obrzędy przesilenia z dreszczykiem emocji? 22, 23 oraz 24 czerwca, w Stodole Chochół Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima wystawia nietypowy performance pt. „Świteź”. Co będzie się działo na Mazurach opowiedzieli Ewa Wasilewska (odpowiedzialna za produkcję) oraz Dariusz Błaszczyk, reżyser spektaklu.
  Posłuchaj
  05:15 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_06_18-09-14-26.mp3 O performansie "Świteź" w Stodole Chochoł opowiadają twórcy (Dwójka/Poranek Dwójki)

SŁUCHALIŚMY:

 1. 7.09 John Dowland Time Stands Still Iestyn Davies Aurora Orchestra (3:32)

 2. 7.15 KOSY Po dużym jeziorze (4:48)
 3. 7.26 Joep Beving Solitude (3:44)
 4. 7.32 Maria Theresia von Paradis Sicilienne Es-dur Jacqueline du Pré, Gerald Moore (2:53)
 5. 7.37 Werchowyna Sołowejeczko (2:35)
 6. 7.45 Jan Sebastian Bach Partita skrzypcowa E-dur nr 3 BWV 1006, III. Gavotte en Rondeau Ray Chen (3:03)
 7. 7.54 Accordzeam Obsession (valse a 8 temps) (5:20)
 8. 8.02 Anonim opr.Bastarda Trio, Gaude  wyk. Holland Baroque + Bastarda Trio (2:59)
 9. 8.09 Caamano & Ameixeiras, Abraham Cupeiro Maribel (3:38)
 10. 8.20 Adam Strug Obłoczek (2:18)
 11. 8.28 Manuel Blasco de Nebra Sonata nr 4 C-dur II. Allegro Javier Perianes (2:24)
 12. 8:33 KOSY Tam pod lasem (6:08)
 13. 8.45 Gjermund Larsen Trio Drommeland (3:56)
 14. 8.55 Guillaume Lekeu Kwartet smyczkowy G-dur, IV. Romance. Andantino molto moderato quasi andante Quatuor Debussy (5:17)
 15. 9.08 Meredith Monk Ellis Island Bruce Brubaker, Ursula Oppens (3:00)
 16. 9.18 KOSY Mój wianeczku (3:25)
 17. 9.24 Janusz Prusinowski Kompania Mazurek pod ścianą (3:53)
 18. 9.36 Gabriel Faure Notre Amour Faure Quartett (1:32)
 19. 9.46 Krajka Popłynęła łozina bystrą wodą (3:42)
 20. 9.51 Arooj Aftab Mohabbat (7:40)

 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 9.30