REKLAMA

Piotr Wyleżoł: udaliśmy się w nowe muzyczne rejony

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 10:00
- Okoliczności powstania tego albumu były zaskakujące. "Andromeda's Mystery" to płyta, nad którą w studiu pracowaliśmy sześć godzin. To jeden z najszybciej nagranych przeze mnie albumów - mówił w Dwójce Piotr Wyleżoł, pianista i kompozytor jazzowy.
Piotr Wyleżoł
Piotr WyleżołFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Gościem "Poranka Dwójki" (prosto z rzymskiego lotniska) był Piotr Wyleżoł - pianista tria David Dorůžka, Piotr Wyleżoł i Jeff Ballard.
  • Muzykom tego zespołu przyświeca chęć eksploracji i odkrywania nowych możliwości brzmieniowych.
  • Wynikają one z różnorodności stylistycznej współczesnego jazzu oraz niestandardowego składu instrumentalnego bez użycia tradycyjnego basu.

Brzmienie muzyki zespołu to fuzja starego z nowym. Wykorzystuje obok akustycznego fortepianu analogowe instrumenty elektroniczne, siłę prostoty melodii w oparciu o niemal rockową energię, po intymną finezję kultywującą tradycję najlepsze wzorce akustycznego jazzu.

Herbie Hancock i jego niesamowita energia

Piotr Wyleżoł z entuzjazmem mówił o swym wyjątkowym koncercie na słynnym festiwalu Umbria Jazz. - To jeden z największych jazzowych festiwali w Europie, Perugia to wspaniałe miasto. Tego samego dnia grał tam 82-letni Herbie Hancock, który dał dwugodzinny koncert pełny niesamowitej energii, wręcz skakał po scenieTo co tam się działo przerosło moje oczekiwania - podkreślił. 

Nie tylko koncert, ale również płyta

W audycji przede wszystkim rozmawialiśmy o najnowszym albumie "Andromeda's Mystery" amerykańsko-czesko-polskiego tria. - Okoliczności powstania tej płyty były zaskakujące. Zostaliśmy zaproszeni na festiwal jazzowy w Brnie, jechałem tam z myślą, że po prostu zagramy koncert. Owszem, grało się nam bardzo dobrze, czeska telewizja to uwieczniła, aby wydać na DVD. Wydawało mi się, że to wszystko, że wracamy do domu, a następnego dnia weszliśmy do studia. W ciągu sześciu godzin powstał album, to jedna z najszybciej nagranych przeze mnie płyt - przyznał pianista.


Posłuchaj
20:45 2022_07_15 09_32_43_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Wyleżoł o nowej płycie "Andromeda's Mystery" (Poranek Dwójki)

 

Premiera w Dwójce

Na trio bez lidera czyhają pułapki. - Statek bez kapitana czasami płynie bez obranego kierunku, ale nam to nie groziło, bo my doskonale wiemy dokąd muzycznie płynąć. Zagraliśmy już pięć koncertów w Europie, gramy już nie jeden, a dwa utwory Jeffa Ballarda, on pisze wspaniałą muzykę. Płyta miała premierę półtora tygodnia temu, na kolejnej edycji Brno Jazz Festival. Dziś w Dwójce brzmi ona po raz pierwszy w Polsce, w sklepach będzie dostępna za jakieś dwa tygodnie - zapowiedział artysta. 

Moog zamiast basu

Piotr Wyleżoł mówił również o instrumentach, które można usłyszeć na albumie "Andromeda's Mystery". - Chcieliśmy zbadać rejony nieznane nam wcześniej. Gram na fortepianie, pianie Fendera oraz na dwóch analogowych syntezatorach. Używam też kultowego mooga, który zastępuje nam tradycyjny bas - opowiadał. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Piotr Wyleżoł (pianista)

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: w muzyce nie ulegajmy pędowi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 16:10
- Nie trzeba za każdym razem udowadniać, jak wiele kroków naprzód jesteśmy. Po prostu cieszmy się pięknem muzyki, ważny jest spokój i przestrzeń - mówił na antenie Dwójki Piotr Wyleżoł. Trio pod kierunkiem pianisty zagra w najbliższy piątek (20.05) koncert w ramach cyklu "Jazz.PL". Transmisja na antenie oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Wyleżoł International Trio. Jazzowa energia i przestrzeń [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 19:00
Piotr Wyleżoł i jego zespół wystąpili podczas koncertu w ramach cyklu "Jazz.PL". Międzynarodowe trio pod kierunkiem pianisty zagrało w Studiu S-3.
rozwiń zwiń