REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich po raz 53.!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 06:00
Między 19 a 26 sierpnia w Zakopanem po raz 53. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. To wyjątkowe wydarzenie zrzeszające mieszkańców gór nie tylko polskich czy europejskich – na festiwalu pojawią się także muzycy z Azji i Ameryki Południowej!
Audio
  • 53. MFFZG w Zakopanem 19-26 sierpnia, mówi Hanka Rybka (Dwójka/Poranek Dwójki)
Góral z trombitą na hali.
Góral z trombitą na hali.Foto: Polona

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to jedno z najważniejszych wydarzeń pod Giewontem, ale i niemal w całej Europie – mówiła Hanka Rybka, dyrektor MFFZG. – Podczas festiwalu zjeżdżają się górale z całego świata! To kultura na najwyższym poziomie. Znakomita muzyka, śpiew, taniec, różnobarwność. To także możliwość przebywania z artystami całego świata, czerpania dobrej energii i radości.

Festiwal to nie tylko koncerty. Publiczność może odwiedzić także targi z ludowym rękodziełem oraz „Jarmark św. Cecylii” – targowisko instrumentów lokalnych (i nie tylko) twórców.

Festiwal zainauguruje koncert „W krainie Barona Cygańskiego” – Roby Lakatos, pod batutą Sebastiana Wypycha, z orkiestrą Bethovenowską. Zaś 20.08 usłyszymy laureatów Nowej Tradycji 2022 – zespół Hajda Banda/Гайда Банда – czyli muzykę pogranicza polsko-białoruskiego. To nie koniec międzynarodowych kooperacji! Zaraz po Hajda Bandzie usłyszymy legendarnych Tebuniów-Tutków z gruzińskim kwintetem Urmuli.

- Na naszym festiwalu pojawi się 12 zespołów zagranicznych. Między innymi z Meksyku i Indii! Ale także z Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Turcji. I to w najlepszym wydaniu! – wymieniała gości Rybka.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich wyróżnia się na tle podobnych w Europie także konkursem zespołów folklorystycznych, przeznaczonym również dla tych starających się jak najdokładniej i najbardziej autentycznie zaprezentować rodzimy folklor.

- Chodzi nam o to, by zatrzymać czas. Pokazać rdzenność, autentyczność, pokazać, jak drzewiej bywało. Podczas naszego festiwalu ważna jest zdrowa rywalizacja – podkreślała dyrektor festiwalu.

Ale MFFZG to nie tylko rywalizacja o Złotą Ciupagę. Śpiewacy i muzycy z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie im. Władysława Trebuni-Tutki. A wszystko pod okiem doświadczonego jury!

Zaproszenie do Zakopanego niech podsumuje znana fraza:

Górole, górole, góralsko muzyka
Cały świat uobejdziesz – ni ma takiej nika

Do zobaczenia pod Giewontem!

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 7.50