"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 11:05
- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
Nikola Kołodziejczyk jest laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
Nikola Kołodziejczyk jest laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut RokuFoto: Urszula Tarasiewicz/Materiały promocyjne artysty
  • Z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego powstał projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
  • Nikola Kołodziejczyk zaprosił do projektu muzyków z instrumentami, których na co dzień nie zobaczymy na jednej scenie.
  • Premierowe wykonanie utworów będzie miało miejsce 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. 

"Ballady i romanse na jazzowo" to reinterpretacja, uwspółcześnienie jednego z ważniejszych dzieł polskiego romantyzmu - "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Premierowe wykonanie utworów będzie miało miejsce 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. 

Muzyk do zadań specjalnych

Nikola Kołodziejczyk nie pierwszy raz sięgnął po zlecenie związane z ważną rocznicą. Podjął się także współtworzenia projektu z okazji Roku Moniuszkowskiego w 2019 roku. - Miałem już okazję przekomponować "Śpiewnik domowy" Moniuszki. Pracowaliśmy także razem z PWM-em i Filharmonią Szczecińską na Karłowiczem - opowiadał aranżer. - Najlepiej czuję się w działaniach, które nie są do końca muzycznie oczywiste, w których można przełamać granice, a z drugiej strony zachować symbolikę i przekaz danego dzieła.

Romantyczne wyzwanie

Tym razem jednak sytuacja ma się nieco inaczej, bowiem punktem wyjścia jest nie kompozycja, ale dzieło literackie. - Pierwszy raz podjąłem się zadania, w którym nie ma żadnej warstwy muzycznej do zmiany. Za warstwę muzyczną jestem całkowicie odpowiedzialny - podkreślił nasz gość. - To było wyzwanie. "Ballady i romanse" nie były napisane pod kątem połączenia ich z muzyką.

Spuścizna Jacka "Budynia" Szymkiewicza

Z pomocą przyszedł, znany z pracy nad "Śpiewnikiem domowym", zmarły w tym roku (12.04) Jacek "Budyń" Szymkiewicz, muzyk, autor tekstów i piosenek, a także multiinstrumentalista. - Genialnie opracował te rzeczy - ocenił Nikola Kołodziejczyk. - Zaczęliśmy pracę w zeszłym roku i na początku próbowaliśmy różnych rozwiązań. Zastanawialiśmy się jak to zamienić w muzykę, żeby było świeże i spójne ze sobą. Zaczęliśmy w styczniu, skończyliśmy w marcu. Na 2-3 tygodnie przed śmiercią, Jacek przesłał ostateczne wersje tekstów - dodał.

Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka "Ballady i romanse na jazzowo" powstała z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.  Partie solowe poszczególnych utworów wykonują znakomici artyści, m.in.: Natalia Grosiak i Tomasz Organek. Teksty utworów zostały przełożone na język angielski i podczas koncertów będą wyświetlane dla publiczności anglojęzycznej.

Posłuchaj
13:02 Poranek Dwójki romantyzm 12 sierpień 2022 09_30_52.mp3 Nikola Kołodziejczyk o projekcie "Ballady i romanse na jazzowo" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Nikola Kołodziejczyk (kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:45
Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Co przygotowano? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Improwizacja w muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 17:00
Podczas tego wydania audycji rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w tworzeniu XIX-wiecznych dzieł - zarówno utworów muzycznych, jak i wierszy czy poematów - miało tworzenie pod wpływem chwilowego uniesienia. W tym kontekście przywołaliśmy postać poetki i powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej.
rozwiń zwiń