"Od bólu do radości". Anna Sobolewska o lekturze książki "Ślepak"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 11:15
- Najpierw czułam trochę bólu, trochę smutku, a potem miałam dużo radości z tego kontaktu, z tego nawiązania jakiejś takiej przerwanej nici. Zaczęłam się cieszyć np. z tego przypominania przyjaźni z Władysławem Broniewskim, która nie była tylko przyjaźnią mojej mamy, ale również moją własną - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Sobolewska, córka Jadwigi Stańczakowej, autorki książki "Ślepak", która ukazała się ponownie po 40 latach przerwy.
Anna Sobolewska - eseistka, krytyk i historyk literatury, a prywatnie córka Jadwigi Stańczakowej
Anna Sobolewska - eseistka, krytyk i historyk literatury, a prywatnie córka Jadwigi StańczakowejFoto: Jakub Kamiński/PAP

Kolorowy świat niewidomej

"Ślepak" to książka autobiograficzna. Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) była poetką, pisarką i dziennikarką, której choroba odebrała zmysł wzroku. Łączyła ją także wieloletnia przyjaźń z Mironem Białoszewskim.

Opowieść została spisana już po utracie przez nią wzroku. Historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się w książce ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów.

 - Zadziwiło mnie, jak czytałam to po latach, ile tu jest do śmiechu. Co do płaczu, to wszyscy to dobrze pamiętamy - jej borykania się z depresją, poświęconą temu prozę i wiersze, tracenie wzroku. W książce pełno jest też jednak autoironii, humoru, dystansu, autoanalizy. Nawet te najtrudniejsze rozdziały okupacyjne są przeniknięte czarnym humorem - podkreślała Anna Sobolewska.

Przekorny pomysł Białoszewskiego

Jak przypomniała, tytuł "Ślepak" wymyślił Miron Białoszewski. - On odczarował słowo "ślepa", które w ogóle nie było używane. W Związku Niewidomych powiedzieć, że ktoś jest ślepy... broń Boże. Poecie jednak wolno było więcej - tłumaczyła eseistka, krytyk i historyk literatury, a prywatnie córka Jadwigi Stańczakowej.

Posłuchaj
09:26 Poranek Dwójki 6.09.2022 sobolewska.mp3 Rozmowa z Anną Sobolewską o książce Jadwigi Stańczakowej pt. "Ślepak" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Sobolewska (eseistka, krytyk i historyk literatury, prywatnie córka Jadwigi Stańczakowej)

Data emisji: 6.09.2022

Godzina emisji: 9.45

pg

Czytaj także

"Miron jest ze mną każdego wieczoru"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 23:00
– Nie ma dnia, żebym nie słuchała jego wierszy i prozy. W jakiś sposób wracają wtedy szczęśliwe chwile – mówiła Jadwiga Stańczakowa, autorka "Dziennika we dwoje".
rozwiń zwiń