Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:00
- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Warszawska Jesień 2022 plakat
Warszawska Jesień 2022 plakatFoto: Warszawska Jesień
  • "Połączenia" - to hasło przyświecające 65. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Przed nami 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, blisko dwadzieścia formacji kameralnych i po 2 latach pandemii - powrót pełnej symfoniki.
  • O szczegółach programu opowiedział w "Poranku Dwójki" dyrektor festiwalu Jerzy Kornowicz. 

Muzyka portretuje naszą rzeczywistość

Gość Dwójki zaznaczył, że dla sztuki ważna jest jakość życia społecznego. - W Polsce po 1989 roku bardzo dużo się zmieniło, nastąpiła decentralizacja i emancypacja samorządów. W jakimś sensie "Warszawska Jesień" dyskontuje to, co wspólnie zrobiliśmy w Polsce w ostatnich latach, te połączenia są pewnym probierzem całokształtu. Moja droga zawsze była bliska organizacjom samorządowym, bez decentralizacji byłoby trudno o powrót muzyki tradycyjnej. Również w pewnym sensie klasyka i muzyka współczesna portretują naszą rzeczywistość - mówił.  

Połączenia między zespołami

Na tegorocznym festiwalu wystąpi ponad 20 polskich zespołów. - Będziemy obserwować połączenia między nimi, np. Orkiestry Muzyki Nowej i Sinfonii Varsovii, Leopoldinum i Kwartludium. Odbędzie się też maraton kameralistów pod nazwą "Strefa dialogu" - zapowiedział Jerzy Kornowicz.

 Obserwacja stanów społecznych

Dodał, że konsekwencją tegorocznej idei połączeń jest międzynarodowość festiwalu. - Obecność muzyki ukraińskiej wynika nie tylko z przejęcia się cierpieniem i bohaterstwem Ukraińców. Chodzi o głębokie odczucie tego, co się dzieje. To nas odnowiło, odnalazły się pokłady człowieczeństwa, a nasz festiwal obserwuje stany społeczne. Twórczość kompozytorów ukraińskich musi się zmierzyć z tym trudnym czasem, ale to zagadnienie na przyszłość - powiedział Jerzy Kornowicz.

Posłuchaj
16:30 2022_09_14 09_30_10_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jerzy Kornowicz o tegorocznym festiwalu "Warszawska Jesień" (Poranek Dwójki)

 

"Warszawska Jesień" i jej tożsamość

Gość audycji podkreślił, że festiwal "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość. - Chodzi o aspekt poznawczości w sferze idei i materiału muzycznego oraz form. Ten festiwal nie aspiruje do grania całej dobrej muzyki świata. Muzyka ukraińska zawsze miała swoją wrażliwość, włożyliśmy dużo pracy w znalezienie głównie młodych kompozytorów i artystów bliskich naszej sferze zainteresowań - stwierdził Jerzy Kornowicz. 

Tegoroczną "Warszawską Jesień" organizatorzy poświęcają pamięci zmarłego 22 lipca 2022 roku Olgierda Pisarenki, który współtworzył festiwal przez dwadzieścia lat zarówno jako członek komisji programowej, jak i – przez osiem lat – jako jej przewodniczący.

W ramach wydarzenia odbędzie się również 12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień" i Warszawska Jesień Klubowo. Inauguracja festiwalu - w piątek, 16 września - będzie transmitowana na antenie Dwójki.

Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień")

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

reklama

Czytaj także

"Warszawska Jesień" kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:00
Bez względu na wybrane media - instrumenty, głosy, elektronikę - muzyczne tradycje na rozmaite sposoby wpływają na siebie nawzajem. Jaka była zakończona właśnie "Warszawska Jesień"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień 2022. "Dajemy mówić kompozytorom i zespołom własnym głosem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 11:53
- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Tabakiernik prezentuje "Lemelki"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 07:00
Humor, powagę i surrealizm uchwycił w twórczości Stanisława Lema kompozytor Piotr Tabakiernik - w dniu 101. urodzin pisarza, w "Nocnej strefie" zaprosiliśmy na antenową premierę "Lemelków" tego artysty rozpisanych do słów Stanisława Lema na aktora, maszynę do pisania, drumle, smyczki, perkusję i chór.
rozwiń zwiń