Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:39
- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W najbliższy piątek (po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj po upływie 5 lat) w Poznaniu rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W tegorocznej odsłonie wydarzenia weźmie udział ponad 30 uczestników, wyłonionych z grupy ponad 200 muzyków z 30 krajów. Po raz pierwszy w jury zasiądzie wybitna dyrygentka Agnieszka Duczmal. - Zawsze jest to wyzwanie, zawsze jest to ciekawość tego, kto tam się znajdzie, czy znajdzie się jakaś osobowość. Najbardziej czeka się zawsze na tę osobowość - tak o swojej nowej roli wybitna polska dyrygentka mówiła w audycji "Poranek Dwójki".

W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. 

Charyzma poszukiwana

Jak podkreśliła maestra Duczmal, wszyscy młodzi muzycy dysponują dziś odpowiednim warsztatem. Czego będzie szukać w młodych talentach? - Każdy będzie słuchać trochę inaczej, bo odbiór muzyki jest bardzo subiektywny, chociaż każdy juror stara się być jak najbardziej obiektywny - mówiła dyrygentka.

Jak podkreśliła, "podstawą jest muzyka". - Ważne jest, w jaki sposób młodzi ludzie odczytywać będą utwory, które wykonają, jak będą frazować, jakie emocje będą odbierać i przekazywać nam, słuchającym, jaką energią dysponują. To wszystko składa się na jedno określenie: charyzma - zaznaczyła Agnieszka Duczmal.

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

Po raz pierwszy w życiu z orkiestrą

Podczas poprzednich odsłon Konkursu Wieniawskiego maestra dyrygowała Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" towarzyszącą stającym w szranki młodym skrzypaczkom i skrzypkom. Uczestnicy mają bardzo mało czasu na próby z orkiestrą, jak podkreśliła. - Jest to jedna próba z orkiestrą, ewentualnie małe spotkanie na ustalenia z altowiolistą, jeśli bierzemy pod uwagę symfonię koncertującą. Czasu jest niewiele - przypomniała Agnieszka Duczmal.

Niekiedy zdarzało się, że uczestnik stawał przed orkiestrą po raz pierwszy w swoim życiu. - Ludzie tacy są najczęściej bardzo skupieni na sobie, trudno mówić o współpracy. Dyrygent i orkiestra mają wówczas postawione "na baczność" uszy, żeby jak najbardziej wchodzić w to, co prezentuje instrumentalista, i jak najbardziej mu się podporządkować, żeby mu pomóc, a nie przeszkadzać - podkreśliła dyrygentka.

Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" poprowadzi w tym roku Anna Duczmal-Mróz.


Posłuchaj
13:44 _PR2_AAC 2022_10_06-09-35-25-duczmal.mp3 Agnieszka Duczmal, członkini jury, o Konkursie Wieniawskiego (Wybieram Dwójkę)


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygentka, jurorka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego)

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 9.30

djr/kor


Czytaj także

Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:40
- Muzycy w orkiestrach nie byli przyzwyczajeni do tego, żeby dyspozycje wydawała im kobieta. Mówiono, że dyrygent powinien być kapralem. A to nieprawda - mówiła w Cafe "Muza" Agnieszka Duczmal, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która w styczniu skończyła 75 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:00
- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? Zapraszam na najbliższy "Karnawał instrumentów", którego bohaterem będzie II Koncert skrzypcowy - zapowiadał swą piątkową audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń