Konkurs Wieniawskiego. Trwa I etap przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:00
- Sam I etap jest niezwykle różnorodny, bo to i utwory solowe, i Bach, i kaprysy, i Wieniawski oczywiście, i jedna część sonaty Beethovena. Myślę, że mamy tak duży przekrój osobowości muzycznych, że dla każdego coś miłego może się znaleźć, natomiast szukamy osoby, która oczywiście odnajdzie się świetnie w każdym z tych utworów - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka Konkursu Wieniawskiego, zwyciężczyni jego 13. edycji.
Konkurs Wieniawskiego - na scenie Yiyang Hou z Chin
Konkurs Wieniawskiego - na scenie Yiyang Hou z ChinFoto: Mat. pras.

Za nami już dwa z czterech dni przewidzianych na występy uczestników I etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Wsparcie dla uczestników

Agata Szymczewska przyznała, że jako ambasadorka konkursu stara się być dostępna dla wszystkich jego uczestników.

- Czasami ktoś chce porozmawiać, przywitać się czy zasięgnąć porady na ostatnią chwilę, to jestem tu cały czas dostępna i - kolokwialnie mówiąc - kręcę się to w hotelu, to w auli, można mnie tu zawsze spotkać i zawsze chętnie zamienię z każdym słowo - zapewniała. A wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań życzyła przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia, które pozwolą pokazać się z jak najlepszej strony.

<<< Inauguracja Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO]>>>

32 muzyków z całego świata

Tegoroczny 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października w Poznaniu. W tej edycji jednego z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie bierze udział 32 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata. Wśród uczestników jest 7 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Przeważają wśród nich kobiety - w Auli UAM występuje 20 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy - 29.

Wyniki I etapu Konkursu im. H. Wieniawskiego poznamy 11 października wieczorem.

Posłuchaj
07:03 Dwojka Poranek Dwojki Wieniawski 2022_10_10-08-38-31.mp3 Konkurs im. H. Wieniawskiego - podsumowanie dwóch pierwszych dni (Poranek Dwójki)

***

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg/kor

Czytaj także

Przed Konkursem Wieniawskiego. "Pod względem organizacyjnym było wyjątkowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:15
- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Veriko Tchumburidze: różnorodność w muzyce jest dla mnie bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 20:45
- Staram się nie ograniczać do zgłębiania muzyki tylko jednej epoki. Ostatnio sporo czasu poświęcałam utworom Schuberta i Schumanna. Kiedyś nie rozumiałam ich muzyki. Dziś jest mi ona bliska - mówiła w Dwójce Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu im. Henryka Wieniawskiego - w 2016 roku.
rozwiń zwiń