REKLAMA

30 lat programu UNESCO "Pamięć Świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:10
- Głównym założeniem programu jest zwracanie uwagi na to, że dziedzictwo jest i jest unikalne, ma swoją wartość historyczną. Na podstawie tego dziedzictwa opowiadamy potem całą historię ludzkości - mówił o programie UNESCO "Pamięć Świata" dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Dzieje warszawskiego Archiwum nieodłącznie związane są z dziejami miasta i władz miejskich
Dzieje warszawskiego Archiwum nieodłącznie związane są z dziejami miasta i władz miejskichFoto: Shutterstock
  • W 2022 roku obchodzimy 30. rocznicę ustanowienia przez UNESCO programu "Pamięć Świata".
  • Program działa na rzecz zwiększania świadomości istnienia i znaczenia światowego dziedzictwa.
  • 6 grudnia Archiwa Państwowe obchodzą ogólnopolski Dzień Darczyńcy.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustanowienia przez UNESCO programu "Pamięć Świata". Ma on na celu ochronę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz wspieranie powszechnego dostępu do dziedzictwa dokumentacyjnego. 

Dokumenty o codzienności

Program działa na rzecz zwiększania świadomości istnienia i znaczenia światowego dziedzictwa, a tym samym wspierania dialogu i wzajemnego zrozumienia między ludźmi i kulturami. - Jednym z ważnych zadań Archiwów jest uświadamianie społeczeństwu wagi dokumentów jako takich - podkreślił Paweł Pietrzyk. - Dokumenty powstają przy okazji naszej działalności zawodowej, społecznej, naukowej, kulturalnej – to w przyszłości będzie świadczyło o tym, co robiliśmy, tworzyliśmy, o czym rozmawialiśmy, jak żyliśmy. 

Dziedzictwo cyfrowe

Zmiany technologiczne powodują, że wiele dokumentów nie widnieje dziś na papierze, a jedynie w wersji elektronicznej, stąd być może bagatelizujemy ich wartość. - To jest przed nami i musimy o tym rozmawiać, tym bardziej że cyfrowa część naszego dziedzictwa, która powstaje, jest bardzo delikatna - ocenił nasz gość. - Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy ją utracić. 

Dokumenty w niebezpieczeństwie

Trzy dekady programu "Pamięć Świata" to lata pracy nad podnoszeniem wiedzy i wrażliwości społeczności ogólnoświatowej na zasoby archiwalne. - One są ważne, a mogą być w niebezpieczeństwie, to jest ważny element świadomości - zaznaczył archiwista. - W różnych zakątkach świata dzieją się rzeczy mniej lub bardziej bezpieczne dla ludzi, tym samym również dla zasobów kulturowych, dziedzictwa dokumentacyjnego.

6 grudnia Archiwa Państwowe obchodzą ogólnopolski Dzień Darczyńcy, ustanowiony dla uhonorowania wszystkich osób, które przekazały rodzinne dokumenty do instytucji.


Posłuchaj
12:35 Poranek Dwójki UNESCO 5 grudzień 2022 08_37_30.mp3 Rozmowa o programie UNESCO "Pamięć Świata" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Paweł Pietrzyk (naczelny dyrektor Archiwów Państwowych)

Data emisji: 5.12.2022

Godzina emisji: 8.30


Czytaj także

UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Edukacji, Nauki i Kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 05:30
77 lat temu, 16 listopada 1945 roku, niedługo po zakończeniu II wojny światowej, w Londynie (Wielka Brytania) podpisano akt założycielski ogólnoświatowej organizacji pod nazwą UNESCO, a nazwa ta to nic innego jak akronim pełnej nazwy: Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Edukacji, Nauki i Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:51
Tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wniosek o wpis wiekowej tradycji spławu towarów rzekami złożyło do UNESCO w marcu 2021 r. 6 państw - Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa i Hiszpania.
rozwiń zwiń