Filip Berkowicz: Actus Humanus Nativitas to festiwal znakomitych wykonawców

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 12:00
- Feeria znakomitych artystów i dzieł towarzyszyć będzie nam na wszystkich koncertach, nawet na tym plenerowym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Program 2 Polskiego Radia jest patronem wydarzenia.
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus Nativitas
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus NativitasFoto: Dominik Kulaszewicz/PAP
  • Arcydzieła doby średniowiecza, renesansu i baroku w mistrzowskich wykonaniach. W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Gdańska, gdzie w środę (7.12) rozpoczął się największy w Polsce festiwal muzyki dawnej.
  • Naszym gościem był Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. 

Dziesięć koncertów w pięć dni

W "Poranku Dwójki" opowiadał o wydarzeniach tej edycji festiwalu. - To pięć dni z dziesięcioma koncertami, na festiwal Nativitas zaproszenie przyjęły cztery polskie zespoły: {oh!} Orkiestra Historyczna, Arte dei Suonatori, Cohaere Ensemble i Fernabucco. Przed nami trzy wieczorne koncerty: Café Zimmermann pod dyrekcją skrzypka Pabla Valettiego, Concerto Italiano pod kierunkiem klawesynisty Rinalda Alessandriniego oraz Cappella Mediterranea i Chœur de Chambre de Namur prowadzone przez Leonadra Garcíę Alarcóna - mówił.

Festiwal znakomitych wykonawców

Według gościa Dwójki, Actus Humanus Nativitas to festiwal znakomitych wykonawców. - Artyści pokazują nam to, w czym się specjalizują. Mam na myśli twórczość Francesca Geminianiego znakomicie wykonywaną przez {oh!} Orkiestrę Historyczną czy muzykę Ameryki Południowej w wykonaniu Leonadra Garcíi Alarcóna - wymieniał Filip Berkowicz.

Czytaj też:

Christophe Rousset tym razem solo

Dodał, że niektórzy artyści po raz pierwszy wystąpią na festiwalu. - Bardzo się cieszę na współpracę z Cohaere Ensemble i Fernabucco, czyli duetem Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta. Marco Beasley będzie u nas pierwszy raz, a Christophe Rousset zazwyczaj pojawiał się u nas z zespołem, tym razem wystąpi solo, wykonując dwa zbiory Pièces de clavecin Jeana-Philippe'a Rameau z 1706 i 1724 roku - zapowiadał Filip Berkowicz.

Posłuchaj
11:57 2022_12_06 09_34_08_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Filip Berkowicz: Actus Humanus Nativitas to festiwal znakomitych wykonawców (Poranek Dwójki)

Chociaż w polskim krajobrazie święta Bożego Narodzenia kojarzą się ze śniegiem i wichrem, realia narodzin Jezusa to wszak dużo cieplejszy klimat. Bez wątpienia program Actus Humanus Nativitas 2022 sprawi, że w zimowe dni tchniemy gorącą atmosferę.

Boże Narodzenie to w naszej kulturze okres wyjątkowy. Ciemny, grudniowy czas oczekiwania na najradośniejsze święta rozświetlamy feerią świateł i upiększamy kolorowymi ozdobami. Ulice Gdańska co roku zachwycają bożonarodzeniowymi iluminacjami, zaś wnętrza jego zabytków rozbrzmiewają najpiękniejszą, równie wielobarwną i zachwycającą, muzyką dawnych wieków. Po raz kolejny dajmy się uwieść jej zniewalającemu czarowi!

[opis organizatora]

Program 2 Polskiego Radia jest patronem wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus Nativitas 2022)

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Lilianna Stawarz: utwory Geminianiego są bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 20:26
- Od VII Concerto zaczynają się bardzo przyjemne impresje na temat Corellego. Pojawia się ręka mistrza, która wprowadza nowe kontrapunkty, nowe linie melodyczne, które mamy już zasłuchane i zapamiętane z Corellego. Ten Corelli u Geminianiego jest bardzo słodki - mówiła w Dwójce klawesynistka Lilianna Stawarz, która wraz z Royal Baroque Ensemble wykona dzieła włoskiego kompozytora barokowego na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Czasów Zarazy. "Tańce polskie z manuskryptu rostockiego"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 21:57
Zaprosiliśmy do wysłuchania koncertu Orkiestry Czasów Zarazy, która wykonała dzieło niemieckiego kompozytora barokowego Georga Philippa Telemanna. Orkiestrze na dudach towarzyszył Paweł Iwaszkiewicz. 
rozwiń zwiń