REKLAMA

Wystawa "Święte Ikony Kijowa i Czernihowa" - zaginione dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:00
- To jest też dość charakterystyczny rys tej historii, że te najsławniejsze ikony dawnej Rusi istnieją już tylko w swoich powtórzeniach - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie oglądać można wystawę "Święte Ikony Kijowa i Czernihowa".
Wystawa Święte Ikony Kijowa i Czernihowa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Wystawa "Święte Ikony Kijowa i Czernihowa" w Muzeum Archidiecezji WarszawskiejFoto: materiały prom.

Sztuka, która już nie istnieje

Ekspozycja w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ma na celu ukazanie dorobku kultury Kościoła Wschodniego. Można na niej zobaczyć zarówno ikony, jak i przekazy ikonograficzne w postaci rycin i fotografii ukazujących nieistniejące już zabytki.

- Dzięki uprzejmości naszych największych muzeów: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Biblioteki Narodowej możemy pokazywać wizerunki dawnych ikon, które w większości już nie istnieją - mówił dyrektor muzeum.

Zniszczenia wojenne

Piotr Kopszak przyznał, że niestety do naszych czasów nie przetrwały te najważniejsze, najcenniejsze ikony. - Niektóre z nich uległy zniszczeniu całkiem niedawno, jak najsłynniejsza ikona Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, która była przechowywana w Soborze Uspieńskim w Kijowie. Ta ikona zaginęła po 1941 roku, kiedy sobór został zniszczony - wyjaśniał.

To tylko przykład, bo podobny los spotkał też wiele innych cennych dzieł sztuki. Na szczęście jednak dziś dokładnie wiemy jak wyglądały. - Zostały po nich powtórzenia w formie ikon i – co jest dla nas ważne – w formie rycin. Kijów i Czernichów to były te ośrodki, gdzie rozwijało się rytownictwo - tłumaczył ekspert.

Czytaj także: Jerzy Nowosielski: całe malarstwo jest ikoną

Najcenniejsze eksponaty

Archiwalne fotografie, które można zobaczyć na wystawie, dokumentują proces zniszczeń w okresie stalinowskim, podczas okupacji niemieckiej i teraz, w czasie inwazji rosyjskiej. Wyjątkowym eksponatem na wystawie są drzwi ikonostasowe i drzwi diakońskie z ikonostasu z Lipowca na Bracławszczyznie datowane na połowę XVIII wieku (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie).

Wystawa "Święte Ikony Kijowa i Czernihowa" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dostępna będzie do 5 kwietnia.

Posłuchaj
12:20 Dwojka_Poranek_Dwojki wystawa 2023_02_06-09-31-21.mp3 Wystawa "Święte Ikony Kijowa i Czernihowa" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Kopszak (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)

Data emisji: 6.02.2023

Godzina emisji: 9.30

mg/uk

Czytaj także

"Okno do wieczności". Podróż przez niezwykły świat ikon

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 12:51
Kilkanaście dni temu, w Bielsku Podlaskim, odbyła się premiera filmu "Ikona. Odrodzenie w Polsce". Jego twórcami są Piotr Łozowik i Marek Włodzimirow z Bielskiej Bojówki Artystycznej. Dzień pokazu przypadł na Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. 
rozwiń zwiń