Również miejsce, w którym po raz pierwszy zaprezentowano film, ma swoją symbolikę. W Bielsku Podlaskim działa od roku 1991 jedyna w Polsce szkoła: Policealne Studium Ikonograficzne. "Ikona przedstawia, najlepiej jak potrafimy sobie wyobrazić, byt abstrakcyjny". "Ona z jednej strony jest formą przypomnienia historii, a z drugiej strony jest formą odnoszącą nas do przyszłości, do zbawienia" - to tylko kilka wypowiedzi z filmu "Ikona. Odrodzenie w Polsce". Wypowiedzi porządkujących ten niezwykły świat.
Czy Nowosielski inspiruje?
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego malarza, grafika i scenografa Jerzego Nowosielskiego. Nasuwa się więc pytanie, jak bardzo odległa jest jego wizja ikon od tego, co proponują współcześni bielscy artyści. - Nowosielski był ikonografem niepodrabialnym. (...) W nawiązaniu do twórców ze Szkoły Ikonograficznej, to jednak mamy do czynienia z trochę innym ikonopisarstwem. Absolwenci mają pewną specyficzną, wspólną cechę, ale to jest chyba bardziej klasyczne - uważa jeden z twórców filmu.
W budynku dziś służącym za siedzibę Policealnego Studium, podczas okupacji, mieścił się dom pewnego Niemca. Później był tam szpital, wreszcie przedszkole. - Pracowaliśmy na plebanii, ale trzeba było gdzieś znaleźć miejsce. Przedszkole padło i wtedy ja przejąłem budynek. Zaadaptowaliśmy się, dobudowaliśmy cerkiew - wspomina Marek Włodzimirow. Co istotne, ikonopisarze pełnią rolę odtwórczą. Powinni dbać o to, by nie eksponować swojego wnętrza.
YouTube/Cerkiew.pl - News
Ikona - portal do duchowości
Piotr Łozowik w rozmowie z Małgorzatą Raduchą zwraca uwagę, że osoby zajmujące się pisaniem ikon muszą modlić się i pościć. W innym wypadku wychodzące spod ich rąk obrazy nie są kanoniczne. - To są odbitki pewnych wizerunków, ale one cały czas się zmieniają. Są tam bardzo głęboko ukryte treści. Ktoś, kto mówi: "ikona na mnie patrzy", nie myli się. Ikona to jest portal, który potrafi prowadzić do duchowości - słyszymy na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Jednym z bohaterów filmu "Ikona. Odrodzenie w Polsce" jest ojciec Leoncjusz Tofiluk, przyjaciel i współpracownik Jerzego Nowosielskiego. - My patrzymy na ikonę, ale patrzymy jak ona na nas patrzy. Wtedy komunikujemy się, rozmawiamy. Ikona to jest okno do wieczności. Przez ikonę widzimy to, co niewidzialne, to jest modlitwa - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że każda ikona jest "cudotwórcza".
***
Goście: Piotr Łozowik i Marek Włodzimirow (Bielska Bojówka Artystyczna), o. Leoncjusz Teofiluk
Data emisji: 29.01.2023 r.