Jan Tomasz Adamus: Festiwal Opera Rara daje nową szansę dziełom zapomnianym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 10:00
- Dzieła Vivaldiego i Mozarta pochodzą z epoki, kiedy jeszcze nie reżyserowano oper, artyści nieruchomo śpiewali, a wokół nich zmieniała się scenografia. Utwór Schumanna nie jest operą i pochodzi z innych czasów, po Wagnerze, który wygasił światło na widowni i skupił uwagę słuchaczy na tym, co się dzieje na scenie - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor Festiwalu Opera Rara.
Jan Tomasz Adamus
Jan Tomasz AdamusFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Festiwal Opera Rara pozostaje wierny swojej misji polegającej na dawaniu nowej szansy utworom zapomnianym, zaniedbanym, pomijanym.
  • W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy do odkrywania na nowo tego, co znane, i poznawania tego, co zapomniane, czyli na krakowski Festiwal Opera Rara pod naszym patronatem.

W nadchodzącej odsłonie pojawią się trzy wielkie dzieła reprezentujące trzy różne muzyczne epoki: "Tamerlano" Vivaldiego (barok), "Lucio Silla" Mozarta (klasycyzm) oraz "Das Paradies und die Peri" Roberta Schumanna (romantyzm).

Opera opiera się na ludzkim głosie

O programie rozmawialiśmy z Janem Tomaszem Adamusem, szefem Festiwalu Opera Rara i dyrektorem Capelli Cracoviensis. - Kompozytorzy są bardzo znani, ale te ich dzieła już mniej. Muzyka klasyczna jest międzynarodowym językiem emocji. Mamy zaszczyt w tym roku gościć Iana Bostridge'a, który jest jakimś medium, nie tylko śpiewakiem. Są także znakomici polscy artyści, Monika Korybalska to absolutnie zjawiskowy mezzosopran, Zbigniew Malak to świetny tenor. Opera opiera się na ludzkim głosie, który jest różnorodny - stwierdził.

Niesamowity Alessandro Moccia

"Lucio Silla" to opera napisana przez nastoletniego jeszcze Mozarta dla Mediolanu. W tytułowej partii wystąpi Benjamin Hulett, a Capellą Cracoviensis dyrygował będzie Alessandro Moccia. - Rękopis tego utworu znajduje się w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej jako część Kolekcji Berlińskiej. Alessandro Moccia marzył o tym utworze od dłuższego czasu, współpracuje z nami od dwunastu lat, to jeden z najbardziej niesamowitych koncertmistrzów - zaznaczył rozmówca Pawła Siwka. 

Czytaj też:

Niezwykłe arcydzieło Roberta Schumanna

Jan Tomasz Adamus poprowadzi Capellę Cracoviensis i solistów podczas wykonania "Das Paradies und die Peri" Roberta Schumanna. - Ten utwór jest tajemniczy, ma przedziwne libretto, obsada wokalna jest liczna i zróżnicowana. To niezwykłe arcydzieło, w jego przypadku widać te precyzyjne, romantyczne konstrukcje, wszystko jest tam genialnie skonstruowane - podkreślił. 

Festiwal Opera Rara odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
11:14 2023_02_16 08_37_13_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jan Tomasz Adamus: Festiwal Opera Rara daje nową szansę dziełom zapomnianym (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor Festiwalu Opera Rara i Capelli Cracoviensis)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 8.35

mo

Czytaj także

Bertold Brecht i jego mieszczański teatr nieznośny dla mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:35
10 lutego 1898 roku urodził się Bertold Brecht, niemiecki dramatopisarz, dramaturg i poeta. Sztuka, z którą najczęściej jest kojarzony, "Opera za trzy grosze" zyskała ogromną popularność na całym świecie, choć niektórzy krytycy uważają, że sam tekst się nie broni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łaskawość Tytusa" Mozarta. Dla kogo łaskawe było jury?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 19:00
Przedmiotem obrad Płytowego Trybunału Dwójki była tym razem "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyboru najlepszego nagrania opery dokonało jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka w składzie: Barbara Kinga Majewska, Olga Pasiecznik i Wojciech Michniewski.
rozwiń zwiń