Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Igor Zalewski: w dyskusji nie chodzi o ośmieszenie oponenta

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 13:15
- W debacie, rozmowie, dyskusji powinno chodzić o to, żeby przekonać do swojego punktu widzenia, do swoich racji. A nie o to, żeby ośmieszyć tego drugiego, bo to najzwyczajniej w świecie do niczego nie prowadzi - mówił w "Poranku Dwójki" Igor Zalewski, dziennikarz i publicysta, założyciel Fundacji Akademia Retoryki.
Dyskusja powinna opierać się na wymianie argumentów
Dyskusja powinna opierać się na wymianie argumentówFoto: H_Ko/Shutterstock

Siła retoryki

21 lutego obchodzimy corocznie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to dla nas okazja, aby porozmawiać o tym, jak wysławiają się Polacy i jakie znaczenie ma posługiwanie się nienaganną polszczyzną.

Akurat w tym samym dniu przemówienie wygłosi w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Do wystąpienia szykuje się także przywódca Rosji Władimir Putin, odpowiedzialny za trwającą na Ukrainie wojnę.

- To pokazuje, jak istotną wagę ma słowo. Jak kluczowa jest umiejętność korzystania ze słowa. Natomiast chciałbym też zwrócić uwagę i przestrzec przed tym, że umiejętności retoryczne przydają się tylko wielkim politykom. Absolutnie nie. Oczywiście Biden i Putin wygłaszają przemówienia, których słucha cały świat, ale my na co dzień też mówimy do innych, też występujemy publicznie. Każde takie wystąpienie ma wielki wpływ na nasze życie. Nie jest to wielki krok dla ludzkości, ale dla nas osobiście już tak - podkreślił Igor Zalewski.

Dużo do nadrobienia

Kierowana przez gościa Dwójki Fundacja Akademia Retoryki organizuje konkurs Najlepszy Młody Mówca, skierowany do uczniów, także szkół polskich za granicą. Jego celem jest wyłonienie najlepszych młodych mówców i promocja sztuki publicznego przemawiania. 

- Mówimy dzisiaj o amerykańskim prezydencie. Często mamy poczucie, że Anglosasi potrafią świetnie przemawiać i zastanawiamy się, dlaczego my tak nie umiemy. Odpowiedź jest dosyć prosta - ich tego uczono. Szkoła anglosaska jest nastawiona na prezentacje, debaty, wystąpienia publiczne, a nas się tego nie uczy - stwierdził Igor Zalewski.

Posłuchaj
13:31 zalewski 21.02.2023.mp3 Igor Zalewski o sztuce dyskusji (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Igor Zalewski (dziennikarz, publicysta, założyciel Fundacji Akademia Retoryki)

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Miejsce wulgaryzmów w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 20:00
- Okazało się, że coś, co było narzędziem ulicy, przeszło teraz do tak zwanej narracji oficjalnej, czyli języka polityki i kultury. Stoimy wobec bezprecedensowej wulgaryzacji języka - mówiła dziennikarka Joanna Bojańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głos przeszłości. Jakie znaczenie ma historia mówiona?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 22:00
W "Rozmowach po zmroku" zastanowiliśmy się nad tym, w jaki sposób historia mówiona zmieniła historiozofię i postrzeganie przeszłości. Rozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi: Adrianną Kapałą i Dominikiem Czapigo.
rozwiń zwiń