Dr Paweł Boguszewski: jesteśmy gatunkiem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:00
- Siłą przeżycia jest grupa – to jest to, co nam dało możliwość stworzenia cywilizacji, kultury. I to pokazuje, że aspekt społeczny jest bardzo silny i ważny - mówił gość Dwójki z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/beeboys

Posłuchaj
16:36 _PR2_AAC 2020_07_23-17-33-43.mp3 Dr Paweł Boguszewski o człowieku jako istocie stadnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

W ostatnim czasie pandemia uświadomiła nam, jak bardzo stadnymi istotami jesteśmy. Nauki społeczne od dawna opisują aspekt ludzkiej stadności, jak podkreślił dr Paweł Boguszewski, takie samo stanowisko przyjmują nauki biologiczne.

- Każdy gatunek jest w jakiś stopniu społeczny i mamy tego całe spektrum: od gatunków zwierząt, które spotykają się tylko w celu przedłużenia istnienia, aż do gatunków symbiotycznych, gdzie jest ścisła hierarchia, a duża część osobników pracuje na rzecz innych – tych, które będą się tylko rozmnażały, jak chociażby mrówki czy pszczoły. Nasz gatunek jest gdzieś w środku. Nie mamy takiej silnej specyfikacji, bo na wszystkich osobnikach istnieje możliwość reprodukcji – opowiadał ekspert.

Jego zdaniem aspekt społeczny jest spuścizną ewolucji, która pozwala nam przetrwać. - Wszystkie hominidy oraz gatunki naczelnych żyją w grupach. To pokazuje, że jest to czynnik determinowany biologiczne i genetycznie. Ale tak naprawdę wszystkie nasze zachowania mają w sobie jakąś komponentę genetyczną. Nawet to, jacy jesteśmy, czyli nasze cechy osobowości, czy również to, w jaki sposób wchodzimy w interakcję - mówił gość audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

F. Frąckowiak: w naszym domu był kult Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 22:00
- Czasem, gdy babcia posyłała mnie w niedzielę do kościoła, zdarzyło mi się z kolegami na rowerze ominąć mszę o jedenastej - wspominał z rozbawieniem swoje dzieciństwo w PR24 Filip Frąckowiak. Syn Haliny Frąckowiak i Józefa Szaniawskiego, radny PiS i wicedyrektor TVP Polonia był gościem kolejnego odcinka audycji "Nieznani Znani 24".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń