Wojciech Adamczyk: dla Szekspira najważniejsze są relacje między ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 10:00
- "Sen nocy letniej" znakomicie koresponduje z naszą współczesnością, w której problemy emocjonalne są tak istotne. Bez miłości nie potrafimy żyć, a jednocześnie nie potrafimy zrozumieć, skąd bierze się to uczucie, kiedy się rodzi i dlaczego czasami mija - mówił w Dwójce reżyser Wojciech Adamczyk. 
Baner spektaklu Sen nocy letniej
Baner spektaklu "Sen nocy letniej"Foto: Teatr Telewizji TVP/materiały prom.

Klejnot światowej dramaturgii pierwszy raz w Teatrze Telewizji

Gościem poniedziałkowego "Poranka Dwójki" był reżyser Wojciech Adamczyk, a okazją do rozmowy premiera Teatru Telewizji - "Sen nocy letniej" (emisja 3 kwietnia). - Pierwszy raz sięgnąłem po Szekspira, do tej pory wydawało mi się, że jest na to za wcześnie. To klejnot światowej dramaturgii, po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w Teatrze Telewizji, a jest to sytuacja dość zaskakująca - mówił w Dwójce reżyser.

Połączenie metafory i dosłowności

Podkreślił, że teatr to sztuka metafory. - Na scenie tak jest, ale kamera jest dosłowna. Połączenie obu tych światów daje niezwykły efekt w Teatrze Telewizji. Nie chciałem używać wielkich skrótów, to się dzieje w jakichś przeszłych czasach. Gustaw Holoubek mawiał, że Hamlet nie jest współczesny dlatego, że chodzi w jeansach, lecz po prostu ma takie same problemy jak widownia - zaznaczył rozmówca Pawła Siwka.

Istota problemu w relacjach między ludźmi

Do współpracy zaprosił czwórkę młodych aktorów. - Są oni jeszcze studentami, młodość w połączeniu z talentem, żywiołowością daje znakomity efekt. Szekspir daje ogromne możliwości, nie skupia się na rekwizytach, lecz na istocie problemu, który leży w relacjach między ludźmi - stwierdził Wojciech Adamczyk.


Posłuchaj
13:27 2023_04_03 09_35_08_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Wojciech Adamczyk: dla Szekspira najważniejsze są relacje między ludźmi (Poranek Dwójki)

 

Szekspir interesujący dla współczesnego widza

Twórcy osadzili przedstawienie w konwencji baśni fantastycznej, wykorzystując jednocześnie współczesny język teatru i telewizji. Świat, który według reżysera "dorośli tak źle urządzili, że młodzi nie mogą związać się z ukochanymi osobami", jest budowany na zasadzie umowności. Uniwersalny problem "urządzenia świata", w którym człowiek nie może podążać za swoimi namiętnościami, powoduje, że Szekspirowska opowieść staje się interesująca dla współczesnego widza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Adamczyk (reżyser)

Data emisji: 3.04.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

70 lat Teatru Telewizji. "Jego znaczenie jest tak wielkie, że nie można zaprzepaścić tego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 09:11
Trwają obchody sezonu jubileuszowego Teatru Telewizji, który powstał jesienią 1952 r., a swoją pierwszą premierę dał rok później. O początkach tej inicjatywy oraz ideach, które przyświecały twórcom opowiedzieli na antenie Polskiego Radia 24 krytycy i historycy teatru - prof. Bożena Frankowska oraz dr Tomasz Miłkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 11:20
- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
rozwiń zwiń