Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 10:00
- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
Igor Gorzkowski
Igor GorzkowskiFoto: PR2
  • Gościem poniedziałkowego "Poranka Dwójki" był Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu telewizyjnego "Judasz z Kariothu" na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego.
  • Napisany w 1912 roku "Judasz z Kariothu" przedstawia wydarzenia sprzed Ostatniej Wieczerzy z perspektywy Judasza.
  • Autor tekstu analizuje jego zdradę, sięgając głęboko do psychologii postaci.

Teatr Telewizji bliżej aktorskich emocji

Reżyser opowiadał o swoich obawach. - Ten tekst wydawał mi się niemożliwy do wystawienia w żywym teatrze, w swoim czasie wykorzystywał inne medium niż to, którym dzisiaj dysponujemy. Teatr Telewizji to jedyne miejsce, gdzie można przywrócić ten tekst kulturze. Możemy operować zbliżeniem aktora, podejść bliżej do jego emocji. Dzięki temu spektakl jest przyswajalny dla współczesnego widza, to historia człowieka oparta na aktorze - mówił rozmówca Pawła Siwka.

Judasz - postać tragiczna

Według autora tragedia głównego bohatera polega na jego niezdolności oparcia się złu. - Rostworowski długo przygotowywał się do napisania tego dramatu, badał apokryfy, pisał ten tekst w momencie kryzysu wiary, która dzięki tej pracy się odrodziła. Judasz był sprawnym organizatorem, jednym z tych apostołów, którzy dbali o publiczny wizerunek Jezusa. Tragizm tej postaci polega na słabości charakteru, jest on podatny na złe podszepty, opanowuje go demoniczne zło, najważniejsza jest jednak jego pycha - podkreślił Igor Gorzkowski.

Łukasz Lewandowski w roli tytułowej

Spektakl powstał w Zamościu. Premiera sztuki w Teatrze Telewizji 17 kwietnia o godz. 21.05 w TVP 1. W roli tytułowej Łukasz Lewandowski.


Posłuchaj
14:22 2023_04_17 09_33_46_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej (Poranek Dwójki)

 

Karol Hubert Rostworowski (1877-1938) zadebiutował "Żeglarzami" w 1908 roku. Po wybuchu I wojny światowej osiadł w Krakowie, gdzie zdobył sławę dzięki wystawionej w 1913 roku w krakowskim teatrze tragedii psychologicznej "Judasz z Kariothu". W tytułowego bohatera wcielił się Ludwik Solski. Po różnych próbach i eksperymentach formalnych (dramat historyczno-psychologiczny "Kajus Cezar Kaligula", ekspresjonistyczne "Miłosierdzie", groteska "Straszne dzieci", fantazja dramatyczna "Zmartwychwstanie" i nawiązujący do współczesności "Antychryst") Rostworowski powrócił do konwencji realistycznej. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Igor Gorzkowski (reżyser)

Data emisji: 17.04.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo


Czytaj także

70 lat Teatru Telewizji. "Jego znaczenie jest tak wielkie, że nie można zaprzepaścić tego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 09:11
Trwają obchody sezonu jubileuszowego Teatru Telewizji, który powstał jesienią 1952 r., a swoją pierwszą premierę dał rok później. O początkach tej inicjatywy oraz ideach, które przyświecały twórcom opowiedzieli na antenie Polskiego Radia 24 krytycy i historycy teatru - prof. Bożena Frankowska oraz dr Tomasz Miłkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest się z czego cieszyć". Premiera płyty z muzyką do spektaklu "Matka odchodzi"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 18:42
- To wyjątkowy dzień. Po roku wracamy tak pięknie do tematu tego spektaklu w tej pięknej oprawie muzycznej, którą zrobił Tomasz Sroczyński. Sytuacja jest dodatkowo wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w 70-letniej historii Teatru Telewizji muzyka ze spektaklu ma swoje wydawnictwo. I to jeszcze wydawnictwo światowe, pod auspicjami prestiżowego francuskiego wydawcy - mówił w Dwójce Przemysław Stippa o płycie "Mother Departs" z muzyką do wyreżyserowanego przez siebie spektaklu "Matka odchodzi".
rozwiń zwiń