Patryk Zakrocki: "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 10:00
- Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - mówił Patryk Zakrocki, który 27 maja wraz z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Patryk Zakrocki podczas koncertu zespołu Polski Piach
Patryk Zakrocki podczas koncertu zespołu Polski PiachFoto: Polskie Radio

Świetnie się czyta i słucha

W najbliższej "Miejscówce z Dwójką" Olga Mysłowska, Michał Pepol i Patryk Zakrocki zaprezentują swój projekt "Leggerezza". - Tekst Italo Calvino jest pięknym przeciwstawieniem się ciężarowi formy za pomocą lekkości w sztuce i życiu codziennym. Jestem wielkim fanem Calvino, podoba mi się jego lapidarność i szybkość. Baśnie włoskie to dowód na to, jak w krótkiej formie można zawrzeć te wszystkie elementy opowiadania. Narracja, historia i  bohaterowie sprawiają, że czyta się to świetnie - mówił Patryk Zakrocki, który był gościem "Poranka Dwójki".

Gitara brzmiąca jak klawesyn i cytra

Opowiedział również o brzmieniu, jakie udało mu się uzyskać dzięki pewnym eksperymentom. - Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - opisywał.

Lekkość jako odpowiedź na ciężar rzeczywistości

"Leggerezza" (z włoskiego "lekkość") to dźwiękowe interpretacje wybranych tekstów z "Wykładów amerykańskich" - poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino, wskazującego poszukiwanie lekkości jako odpowiedź na ciężar rzeczywistości, któremu przeciwstawiają się czułość, subtelność, zachwyt i uważność na "drobne, świetliste ślady rzeczy, przeciwstawione mrocznej katastrofie". Przesłanie to obecnie nabiera szczególnej aktualności.


Posłuchaj
05:02 2023_05_26 08_07_05_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Patryk Zakrocki o "Miejscówce z Dwójką": "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości (Poranek Dwójki)

Poszukiwanie równowagi

Łącząc i przetwarzając brzmienie wiolonczeli, głosu i gitary preparowanej, a także doświadczenia różnych praktyk muzycznych, Olga Mysłowska, Michał Pepol i Patryk Zakrocki tworzą wywiedzione z improwizacji, kontemplacyjne, liryczne moments musicaux, ilustrujące poszczególne fragmenty tekstu, dążąc do równowagi między dźwiękiem a oddechem, ekspresją a przestrzenią.

Leggerezza (skład projektu):

Olga Mysłowska - głos
Michał Pepol - wiolonczela i elektronika
Patryk Zakrocki - gitara preparowana i elektronika

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Patryk Zakrocki (gitarzysta)

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

Michał Pepol: zawsze lubiliśmy grać rzeczy, które są mocne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 21:15
- Byliśmy zaszokowani, jak bardzo emocjonalna i ekspresyjna jest ta muzyka, a takie granie zawsze najbardziej nas interesowało – wspominał Michał Pepol z Royal String Quartet spotkanie z twórczością Jamesa MacMillana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:00
- Projekt "Milczenie syren" powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór - mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń