Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:30
- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
Seina Matsuoka w finale Konkursu im. Karola Szymanowskiego wykonała wraz z NOSPR  II Koncert op 61 patrona konkursu
Seina Matsuoka w finale Konkursu im. Karola Szymanowskiego wykonała wraz z NOSPR II Koncert op 61 patrona konkursuFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR
  • Drugą kategorią II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, po fortepianie, w której przeprowadzony został finał, były skrzypce.
  • Podobnie jak u pianistów w decydującym etapie zaprezentowało się pięcioro uczestników: Elvin Hoxha Ganiyev, Issei Kurihar, Seina Matsuoka, Jakub Staszel i Maya Wichert. 
  • Zwyciężyła Seina Matsuoka, II nagrodę zdobył Elvin Hoxha Ganiyev, a III miejsce zajął Jakub Staszel.

Uczestników oceniało siedmioosobowe jury w składzie: Daniel Stabrawa (przewodniczący), Jakub Jakowicz, Jennifer Pike, Peter Herrestal, Barnabás Kelemen, Quian Zhou i Szymon Krzeszowiec.

Szef jury o werdykcie

- Jestem bardzo zadowolony. Powiedziałbym, że to jest mój werdykt. Cieszę się, że koledzy głosowali tak samo jak ja. Obrady przebiegały bezproblemowo. Nie było za dużo do omówienia, liczyły się punkty. Wszystko się zgadzało, każdy był zadowolony z wyniku - wyznał Daniel Stabrawa w rozmowie z Moniką Zając.

"Seina Matsuoka była dla mnie faworytką od samego początku"

W finale skrzypkom i skrzypaczkom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Czterokrotnie wykonany został I Koncert op 35 Karola Szymanowskiego, a raz II Koncert op 61 tego kompozytora. Na ten ostatni utwór zdecydowała się późniejsza zwyciężczyni - Seina Matsuoka z Japonii.

- Dla mnie to była faworytka od samego początku. Słuchaliśmy jej z wielką przyjemnością, ale i ze wzruszeniem. Jej partnerem muzycznym, który także przyjechał z Japonii, by jej tu akompaniować, jest Yuto Kiguchi. Tworzą AKA Duo, wygrali w ramach sekcji kameralnej tegoroczny Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie - tłumaczyła obecna na miejscu Magdalena Łoś.

Nagrodzeni i wyróżnieni

Seina Matsuoka zakończyła II Konkurs Szymanowskiego w Katowicach z najwyższym laurem. Miejsce drugie zajął Elvin Hoxha Ganiyev (Azerbejdżan/Albania), a III nagroda powędrowała do Jakuba Staszla (Polska).

Jury przyznało też wyróżnienia: najmłodszej wśród uczestników Mai Wichert (za najlepsze wykonanie utworu Szymanowskiego) oraz Seinie Matsuoce (za najlepsze wykonanie utworu współczesnego nagrodzonego w konkursie kompozycji). Honorowe wyróżnienie otrzymała Sara Dragan. Wyróżniony został także pianista akompaniujący Yuto Kiguchi.

Posłuchaj
18:14 Poranek Dwójki relacja z finału skrzypiec konkurs szymanowskiego 15.09.2023.mp3 Relacja po finale skrzypiec II Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Poranek Dwójki) 

Seina Matsuoka z Japonii wygrała II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce!

Kolejne kategorie czekają na rozstrzygnięcie

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym. Zanim odbył się finał skrzypiec, poznaliśmy laureatów w kategorii fortepian.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

Konkurs organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można śledzić na żywo na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Łoś (Redakcja Muzyczna PR2)

Autor rozmowy z Seiną Matsuoką: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 15.09.2023

Godz. emisji: 9.15

pg

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Poziom wykonań w II etapie był niezwykle wysoki"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 19:49
- Słuchaliśmy dwunastu prezentacji konkursowych, każdego dnia to było sześć recitali trwających blisko godzinę. Oceniało je siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Daniela Stabrawy. Zgodnie z regulaminem do finału przeszło pięcioro skrzypków. Poziom wykonań był naprawdę niezwykle wysoki - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
rozwiń zwiń