II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 08:00
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Krzysztof Dziuba (tyłem) rozmawia z członkami Akela Quartet
Krzysztof Dziuba (tyłem) rozmawia z członkami Akela QuartetFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.


Posłuchaj
06:31 Poranek Dwójki kenner 5.09.2023.mp3 Rozmowa z Kevinem Kennerem, szefem jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (Poranek Dwójki) 

Posłuchaj
06:49 Dwojka_Poranek_Dwojki_Szymanowski_2023_09_07-07-45-56.mp3 Rozmowa z Danielem Stabrawą, przewodniczącym jury w kategorii skrzypiec na II Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego (Poranek Dwójki)
Posłuchaj
05:09 Poranek Dwójki konkurs szymanowskiego rappe 18.09.2023.mp3 Rozmowa z Jadwigą Rappé, członkinią jury, po I etapie Konkursu Szymanowskiego w kategorii "głos" (Poranek Dwójki)
Posłuchaj
05:46 Poranek Dwójki konkurs szymanowskiego relacja 19.09.2023.mp3 Rozmowa z Izabellą Szałaj-Zimak, członkinią jury kategorii "kwartety smyczkowe" II Konkursu Szymanowskiego w Katowicach
 
  

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu przeprowadzone zostały w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczyła uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpiło wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

Wyniki w kategorii fortepian - sprawdź TUTAJ.

Wyniki w kategorii skrzypce - sprawdź TUTAJ.

Wyniki w kategorii kwartety smyczkowe - sprawdź TUTAJ.

Wyniki w kategorii głos - sprawdź TUTAJ.

Posłuchaj
120:29 2023_09_08 17_00_09_PR2_Audycja_specjalna.mp3 II Konkurs im. K. Szymanowskiego - podsumowanie I etapu (Audycja specjalna/Dwójka) 

W każdej kategorii uczestnicy prezentowali się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tysięcy euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w Konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

Sprzyjająca grze akustyka

Z wielkim namysłem dobrany repertuar zachęca do odkrywania muzyki, do wychodzenia poza kanony i skostniałe przyzwyczajenia. To hołd dla fenomenu Karola Szymanowskiego i innych znakomitych twórców, równie bezkompromisowych, jak on.


Posłuchaj
59:10 dwójka konkurs szymanowskiego podsumowanie 11.09.2023.mp3 Podsumowanie II etapu Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii "fortepian" (Dwójka)

Posłuchaj
w59:13 Dwójka konkurs szymanowskiego podsumowanie 12.09.2023.mp3 Podsumowanie II etapu Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii "skrzypce" (Dwójka)

  

Wielkim sojusznikiem uczestników konkursu są wspaniałe, obdarzone wyjątkową akustyką sale katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nie bez znaczenia jest również niezwykła atmosfera Katowic – miasta pełnego niespodzianek i kontrastów, które skutecznie redefiniuje swoją postindustrialną tożsamość przez muzykę.

Konkurs Szymanowskiego w Dwójce

Zmaganiom uczestników Konkursu wiele miejsca poświęciła radiowa Dwójka. Oto szczegółowa rozpiska:


Posłuchaj
04:57 2023_09_13 16_14_12_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Rozmowa z José Maria Florêncio w przerwie przygotowań do finałowych przesłuchań, podczas których dyrygent poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)

Posłuchaj
13:01 2023_09_13 19_05_35_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Dyrygent José Maria Florêncio o Karolu Szymanowskim i konkursie jego imienia (Letnia promenada/Dwójka)

  

Zwycięzcy premierowego konkursu 

W roku 2018 w kategorii kwartetu smyczkowego zwyciężył Eliot Quartett, laureatem w kategorii fortepianu został Tymoteusz Bies, laureatką w kategorii skrzypiec została Sławomira Wilga, w kategorii śpiewu zwyciężyła Ewa Tracz, a w kategorii kompozycji tryumfował Włoch, Giovanni Bonato.

Inicjatorką konkursu była Joanna Wnuk-Nazarowa, ówczesna dyrektor NOSPR, oraz władze katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. W jury znaleźli się m.in. Andrzej Jasiński (fortepian), Bartłomiej Nizioł (skrzypce), Valentin Erben (kwartet smyczkowy), Jadwiga Rappé (śpiew), Eugeniusz Knapik (kompozycja).

Posłuchaj
07:55 2023_09_13 19_26_47_Dwojka.mp3 Jonathan Plowright, członek jury w kategorii "fortepian", o muzyce Szymanowskiego i uczestnikach konkursu (Letnia promenada/Dwójka)

Posłuchaj
09:25 2023_09_14 19_15_57_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 O konkursie im. Szymanowskiego mówi Szymon Krzeszowiec, członek jury w kategorii "skrzypce" (Letnia promenada/Dwójka)

Posłuchaj
10:44 2023_09_14 19_25_29_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Skrzypek Jakub Jakowicz o swoich wrażeniach z II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego (Letnia promenada/Dwójka)

   

Wszyscy zaangażowani w Konkurs Szymanowskiego

Konkurs organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można było śledzić na żywo na całym świecie.

Plakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Plakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

***

materiały prom./pg

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:30
- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
rozwiń zwiń