II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
Kaho Araishi cieszy się po zakończeniu swojego finałowego występu w II Konkursie im. Karila Szymanowskiego
Kaho Araishi cieszy się po zakończeniu swojego finałowego występu w II Konkursie im. Karila SzymanowskiegoFoto: Rafał Kaźmierczak/NOSPR
  • Kaho Araishi z Japonii została zwyciężczynią II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian.
  • Laureatem II nagrody został Krzysztof Wierciński, a III miejsce zajął Gaspard Thomas.
  • Konkurs Szymanowskiego odbywa się łącznie w czterech kategoriach. Poza fortepianem są to: skrzypce, kwartety smyczkowe i głos.

Decyzję co do rozstrzygnięć w kategorii fortepian II Konkursu im. K. Szymanowskiego podjęło jury w składzie: Kevin Kenner (przewodniczący), Sinae Lee, Jonathan Plowright, Joanna Domańska, Mikhail Rudy, Janusz Olejniczak i Ewa Pobłocka.

Szef jury o werdykcie

- To była niełatwa decyzja. Każdy z pianistów miał wiele do pokazania, dlatego nasze opinie bardzo różniły się od siebie, ale to punktacja zadecydowała o wyniki konkursu. Ja jestem z niego zadowolony. Cieszę się też, że mogliśmy wręczyć nagrody specjalne za wykonanie choćby tak trudnego dzieła, jakim są Maski Szymanowskiego. Cieszę się, że mogliśmy nagrodzić nimi osoby, które ostatecznie nie dostały się do finału - wyznał Kevin Kenner.

IV Symfonia Szymanowskiego wspólnie z NOSPR

W finałowej sesji wystąpiło pięcioro uczestników: Kaho Araishi, Carter Johnson, Gaspard Thomas, Mateusz Tomica i Krzysztof Wierciński. Wykonywali IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego, a pianistom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.

"Kaho Araishi miała uprzywilejowaną pozycję"

Zwyciężczynią II Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii fortepian została Kaho Araishi (Japonia). Laureatem II nagrody został Krzysztof Wierciński (Polska), a III nagroda powędrowała do Gasparda Thomasa (Francja).

- Kaho Araishi zagrała IV Symfonię bardzo solidnie, bardzo starannie, z właściwą sobie precyzją, którą prezentowała od początku konkursu. To było bardzo dobre, bardzo równie granie, na wysokim i profesjonalnym poziomie, z licznymi artystycznie jasnymi, a wręcz może wybitnymi punktami. W finale wystąpiła jako ostatnia, miała więc w pewnym sensie uprzywilejowaną pozycję. Orkiestra była już rozegrana i najlepiej przygotowana do zagrania tego, orkiestrowo także bardzo trudnego, dzieła - oceniał obecny na miejscu Andrzej Sułek.


Posłuchaj
16:02 Poranek Dwójki relacja z konkursu szymanowskiego 14.09.2023.mp3 Relacja po finale fortepianu II Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Poranek Dwójki) 

Nagrodą specjalną za interpretacje utworów Karola Szymanowskiego otrzymał Gaspard Thomas. Francuski pianista został również wyróżniony za najlepszą interpretację utworu współczesnego nagrodzonego w konkursie kompozycji.

Honorowe wyróżnienia otrzymali natomiast: Daniel Aulak, Michał Basista i Lily Phee.

Teraz czas na pozostałe kategorie

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

Konkurs organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można śledzić na żywo na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Sułek (Redakcja Muzyczna PR2)

Data emisji: 14.09.2023

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 18:35
- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń