Pieśni ludu. Nasze pieśni

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 10:00
Sięgają do folkloru i muzyki ludowej, a znalezione tam inspiracje łączą z tymi współczesnymi, tworząc piękny melanż tego co dawne i nowe. Celem członków zespołu Zazula od początku jest budowanie mostów. Nie tylko między tradycją a współczesnością, ale także między narodami. Niebawem światło dzienne ujrzy płyta „Pieśni Ludu” muzyczna opowieść o Nas – Słowianach – w nowoczesnej aranżacji, wzbogaconej o elementy rockowe, funkowe i elektroniczne. 
Audio
 • Zazula w nowym obliczu i z nową płytą (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zazula
ZazulaFoto: m.a.s.h

Zazula to polsko-ukraiński zespół specjalizujący się w technice śpiewu białego, którą łączy z elementami współczesnych gatunków rozrywkowych, takich jak rock, funk czy muzyka elektroniczna. W swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Ideą, której hołduje zespół Zazula od samego początku jego istnienia jest budowanie mostów między narodami polskim i ukraińskim. Zespół stanowi 6 wokalistek i instrumentalistek oraz 4 instrumentalistów. 

W sobotnim, folkowym Poranku Dwójki, rozmawiamy z przedstawicielami Zazuli o ich inspiracjach, debiutanckiej płycie oraz zaproszamy na koncert „Zazula Przedpremierowo”, który odbędzie się w Warszawie już w tę niedzielę. 

 

Ponadto w audycji:

 • „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” – najnowsza książka Agaty Szydłowskiej łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw. To opowieść o mieszkaniu jako jednym z centralnych obiektów zmartwień, trosk, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. Dla autorki dom jest kluczem do odczytywania polskiej historii XX wieku. Z Agatą Szydłowską spotkała się Aldona Łaniewska-Wołłk.
  Posłuchaj
  07:07 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_09_30-07-48-28.mp3 „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” książka Agaty Szydłowskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Wystawę „Poszerzanie wspólnoty. Fotografia humanistyczna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” do 17 grudnia można oglądać w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach. Prezentowane fotografie są opowieścią artystów o otaczającej ich powojennej rzeczywistości. Wystawa jest próbą przypomnienia fascynacji fotoreportażem zaangażowanym. O wystawie z jedną z jej kuratorek Marią Franecką rozmawia Dorota Stabik.

  Posłuchaj
  07:27 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_09_30-08-15-49.mp3 „Poszerzanie wspólnoty. Fotografia humanistyczna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach (Dwójka/Poranek Dwójki)

  39. Babiogórska Jesień 39. Babiogórska Jesień
 • 29 września rozpoczęła się 39. Babiogórska Jesień. To największe święto Górali Babiogórskich, cechujące się czystością formy i zakorzenieniem w regionalnych tradycjach ludowych.

  Festiwal corocznie prezentuje folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Babiogórska Jesień przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku – powrót pasterzy z owcami do wsi.

  Temat tegorocznej Babiogórskiej Jesieni to „Przestrzeń” – zarówno w sensie fizycznym, jak i metafizycznym. Babia Góra, ruch wołoski, granica, zawirowania historii, mniejszości narodowe i etniczne przebywające w regionie – to wszystko wpłynęło na kształtowanie tutejszej przestrzeni – tej rzeczywistej i wyobrażonej. Właśnie wokół tych zagadnień, dotykających wielowymiarowej przestrzeni babiogórskiej, będzie oscylował program tegorocznego festiwalu oraz konferencji naukowej go otwierającej. [mat. promocyjne]

  O festiwalu rozmawialiśmy z dyrektor Babiogórskiego Domu Kultury – Anną Kulką.

  - Pasterstwo pod Babią Górą ma się bardzo dobrze. Nie ma już co prawda 126 polan wypasowych, ale niewątpliwie owce są elementem krajobrazu tej okolicy – mówiła dyrektor. – W tym roku skupiamy się na temacie kształtowania przestrzeni babiogórskiej. Będzie ją czuć i widać, zarówno w namiocie warsztatowym, jak i na wystawach i innych elementach festiwalu.

  Poza koncertami, organizatorzy przygotowali warsztaty dla najmłodszych, wystawy i plenery malarskie czy konferencję naukową pt. „Kształtowanie babiogórskiej przestrzeni”. Retransmisję tej ostatniej można zobaczyć online, m.in. na profilu społecznościowym Babiogórskiej Jesieni.

  Chcący doświadczyć babiogórskich przestrzeni mogą wziąć udział w festiwalu Babiogórska Jesień jeszcze dziś i w niedzielę (1.10) do wieczora. Szczegóły na stronie festiwalu.

  Posłuchaj
  06:01 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_09_30-08-32-03.mp3 39. Babiogórska Jesień (Dwójka/Poranek Dwójki)
 • W cyklu „Pod gołym niebem” odwiedziliśmy Muzeum Wsi Radomskiej.

 • W Lublinie rozpoczął się V Kongres Archiwów Społecznych, w tym roku pod hasłem „Historia na głosy”. Dokumentowanie dziejów lokalnych społeczności czy losów zakładów pracy i ich pracowników jest coraz bardziej popularne. I coraz łatwiejsze, o czym z Adrianą Kapałą i Karoliną Sakowicz z Centrum Archiwistyki Społecznej rozmawia Anna Depczyńska.
  Posłuchaj
  06:29 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_09_30-09-19-03.mp3 V Kongres Archiwów Społecznych (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

Słuchaliśmy:

7.09 Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy E-dur RV 265, III. Allegro, wyk. Giuliano Carmignola (skrzypce), Accademia dell’Annunciata, Riccardo Doni (dyr.) (2:45)

7.14 Krzikopa W ciemnym lasku (4:47)

7.25 Veljo Tormis Three I Had These Words of Beauty, wyk. Linda Vood (flet), Tallinn Chamber Orchestra, Tõnu Kaljuste (dyr.) (5:55)

7.32 Tom Zé (2:48)

7.37 Edvard Grieg Berceuse op. 38, wyk. Lorène de Ratuld (fortepian) (2:43)

7.45 Itamar Assumpção Tristes Trópicos (2:02)

7.54 Henryk Mikołaj Górecki Koncert klawesynowy op. 40, II. Vivace marcatissimo, wyk. Louis-Noël Bestion de Camboulas (klawesyn), La Tempête, Simon-Pierre Bestion (dyr.) (3:59)

8.02 Federico Mompou Suita compostelana, V. Canción, wyk. Krzysztof Meisinger (gitara) (2:34)

8.08 Markus Fricker Nachts überm Wasser, II. Im Nachtboot, wyk. Deutscher Kammerchor, Rainer Held (dyr.) (2:03)

8.16 Resavoir Clouds (1:12)

8.25 Lili Boulanger Nokturn, wyk. Johan Dalene (skrzypce), Christian Ihle Hadland (fortepian) (2:39)

8:29 Krzikopa Służyłam u pana (3:27)

8.38 Piotr Damasiewicz & Into the Roots Z Babij Góry w pola

8.40 Moondog Why Spend A Dark Night With You?, wyk. Joan As Police Woman, Ghost Train Orchestra, Kronos Quartet (3:34)

8.53 Bebel Gilberto Ela E Carioca (3:36)

9.08 Philip Glass & David Byrne Songs from Liquid Days, IV. Liquid Days pt. I, wyk. The Roches, Philip Glass Ensemble, Michael Riesman (dyr.) (4:45)

9.21 Krzikopa Gdybym to ja miała (4:37)

9.27 ZAZULA W moim ogródeczku (4:17)

9.39 ZAZULA Kołomyja (2:59)

9.51 Arwel Hughes Oratorium na trzy głosy solo, chór i orkiestrę: O dyred, Dewi, I Wlad goleuni, wyk. BBC National Orchestra of Wales, Chorus of the BBC National Orchestra of Wales, Owain Arwel Hughes (dyr.) (7:56)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 9.30