Jarosław Gajewski i premiera "Ambasadora" Mrożka. "Wymiar spektaklu jest kosmiczny"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 12:00
- W piątą sobotę października gramy "Ambasadora". To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - mówił w Dwójce reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski. Spektakl przygotowany został na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W roli tytułowej - Andrzej Mastalerz.
Jarosław Gajewski - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej
Jarosław Gajewski - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Klasyki PolskiejFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Przed nami premiera spektaklu "Ambasador" według tekstu Sławomira Mrożka zrealizowana przez Teatr Klasyki Polskiej.
  • Reżyserem widowiska jest Jarosław Gajewski, w roli tytułowej pojawi się Andrzej Mastalerz.
  • Akcja sztuki toczy się w państwie autorytarnym, jednak tekst Sławomira Mrożka - jak przekonuje Jarosław Gajewski - jest aktualny również w warunkach ustroju demokratycznego.

Reżyser Jarosław Gajewski pracuje właśnie nad spektaklem "Ambasador" według tekstu Sławomira Mrożka w ramach Teatru Klasyki Polskiej. Premiera przedstawienia odbędzie się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach 28 października.

Radziejowice - przestrzeń teatralna

Reżyser, który gościł w naszym studiu, przyznał, że to dość nieoczywiste miejsce wyśmienicie nadaje się do prezentacji spektakli teatralnych.

- Miejsce zostało przez nas sprawdzone teatralnie, zresztą przez wiele innych grup teatralnych zostało przetestowane w ciągu ostatnich kilku, a może nawet kilkunastu lat. W październiku zagraliśmy w Radziejowicach festiwal Fredrowski, trzy nasze przedstawienia Fredrowskie - "Śluby panieńskie", "Zemstę" i "Dożywocie". A teraz, w piątą sobotę października, gramy "Ambasadora" - stwierdził Jarosław Gajewski. - To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - zapewnił.

Drodzy widzowie, przed nami kolejna PREMIERA! "Ambasador" Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego zagości na deskach teatru już 28 października w Radziejowicach:

Sławomir Mrożek "Ambasador" - dramat aksjologiczny

Jarosław Gajewski zaznaczył, że głównym motywem w dramacie Sławomira Mrożka jest walka różnych wartości. Miejscem akcji jest państwo totalitarne, na terenie którego jest ambasada nieznanego nam kraju.

- Nie padają tutaj żadne nazwy. Raz pada sugestia, że ambasador reprezentuje nie tylko państwa, ale i cały kontynent, więc można się domyślać, że chodzi o raczej Europę niż inne państwa - mówił nasz gość. - Państwo totalitarne w szczególny sposób wywiera presję i opresję na ambasadorze. Z tego państwa totalitarnego w złudnej nadziei próbuje wydostać się jego obywatel. To wszystko tworzy atmosferę klaustrofobii, atmosferę nadzwyczajnej opresji i atmosferę konieczną do podjęcia walki o fundamentalne wartości. Jest to dramat aksjologiczny.

Czytaj także:

Walka o demokrację

Dramat Sławomira Mrożka powstał na przełomie lat 70. i 80. i odnosił się do bardzo czytelnej sytuacji geopolitycznej. Jarosław Gajewski przekonywał jednak, że i dziś sztuka ta jest aktualna.

- Rozmowa jest o demokracji liberalnej, o tym, że demokracja liberalna próbuje unicestwić samą siebie i że to jest w jej naturze - i odwrotnie, że próba ocalenia pewnego ładu demokratycznego wymaga zdecydowania i walki nieszczególnie liberalnej - stwierdził.

Premiera spektaklu "Ambasador" w reżyserii Jarosława Gajewskiego odbędzie się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach 28 października.

Teatr Klasyki Polskiej - misja

Teatr Klasyki Polskiej został powołany w marcu tego roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem tej instytucji jest zwiększenie liczby inscenizacji arcydzieł polskiej dramaturgii klasycznej na scenach teatralnych w naszym kraju.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej)

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 8.30

mgc

Czytaj także

Jarosław Gajewski: sztuki Fredry są zawsze aktualne

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:00
- Aleksander Fredro był człowiekiem wyjątkowym. Jego dzieła od ponad dwustu lat nie schodzą z naszych scen, chcemy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej. "Dożywocie", "Śluby panieńskie" oraz "Zemsta" zostaną wystawione podczas Festiwalu "Fredro w Łazienkach" Teatru Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienki Królewskie od 5 do 7 czerwca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 10:48
- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
rozwiń zwiń