Polskie Radio
Section05
jarosław gajewski

Słuchowisko "Chory z urojenia" - Molier uwspółcześniony [POSŁUCHAJ]

"Chory z urojenia" to ostatnia komedia Moliera, którego 400. rocznica urodzin minęła w 2022 roku. To właśnie z tej okazji powstało słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy zaprosił on wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. Emisja już dziś (13.01) o godz. 12.00 w ramach cyklu "Scena klasyki". Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Molier słuchowisko Waldemar Modestowicz Leon Charewicz Marian Opania Ewa Konstancja Bułhak jarosław gajewski Szymon Kuśmider Krzysztof Gosztyła Dwójka pr poleca

Jarosław Gajewski i premiera "Ambasadora" Mrożka. "Wymiar spektaklu jest kosmiczny"

- W piątą sobotę października gramy "Ambasadora". To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - mówił w Dwójce reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski. Spektakl przygotowany został na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W roli tytułowej - Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Dwójka Paweł Siwek Sławomir Mrożek spektakl premiera

"Kwatera bożych pomyleńców" - jak oswoić powstańczą rzeczywistość [POSŁUCHAJ]

Poważne rozprawy o wojennych czasach i anegdoty z przeszłości czterech różnych warszawiaków. Różnych na wskroś, choć w podobnym wieku. Opowieści z kamienicy w centrum powstańczej Warszawy przypomnieliśmy w Dwójce w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W cyklu "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów książki Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". Wydanie pierwsze, ocenzurowane, ukazało się w 1959 roku, a pierwsze nieocenzurowane dopiero w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Antykwariat Książek. Czytał Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka jarosław gajewski pr poleca

Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek spektakl jarosław gajewski TEATR Dwójka Paweł Siwek

"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Aleksander Fredro SZTUKA TEATR spektakl aktorstwo

Jarosław Gajewski: sztuki Fredry są zawsze aktualne

- Aleksander Fredro był człowiekiem wyjątkowym. Jego dzieła od ponad dwustu lat nie schodzą z naszych scen, chcemy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej. "Dożywocie", "Śluby panieńskie" oraz "Zemsta" zostaną wystawione podczas Festiwalu "Fredro w Łazienkach" Teatru Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienki Królewskie od 5 do 7 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Rok Aleksandra Fredry Dwójka jarosław gajewski Paweł Siwek

"Trzy dni Korfantego" – rzecz o wielkim Ślązaku na "Scenie teatralnej Trójki"

20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich, w górniczej rodzinie, urodził się Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin komisarza plebiscytowego, przywódcy III powstania śląskiego, Teatr PR przedstawił premierę słuchowiska Mariusza Malca pt. "Trzy dni Korfantego". Wielki Ślązak jest jednym z patronów roku 2023.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki słuchowisko pr poleca Andrzej Brzoska Wojciech Korfanty Olgierd Łukaszewicz jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Mateusz Rusin Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Scena teatralna Trójki: "Amerykański sen". Zaskakujący obraz wyprawy Kolumba

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru 2023 Scena Teatralna Trójki zaproponowała słuchowisko "Amerykański sen". To groteskowy obrazek z wyprawy Kolumba w poszukiwaniu Indii, który przez przypadek odkrył ziemię Indian i - jak wiadomo - ją podbił. Antoni Winch, tym samym, nie "odkrywa Ameryki", ale owo epokowe w dziejach świata wydarzenie pozbawia patosu. Przerysowuje charaktery bohaterów, wymyśla język, którym się posługują, stosuje dosadne metafory.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Andrzej Brzoska Beata Janowska Dominika Kluźniak Arkadiusz Janiczek Marcin Przybylski pr poleca

Słuchowisko "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym" [POSŁUCHAJ]

18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej popełnił samobójstwo. Pisarz, malarz i filozof był świadkiem rewolucji i uważał, że to właśnie bolszewicy zniszczą cywilizację Zachodu. Co byłoby, gdyby 17 września, uciekając przed wojskami niemieckimi na Kresy, spotkał się ze swoim przyjacielem Bruno Schulzem, jak zastanawia się w swojej sztuce Mariusz Cieślik? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Mariusz Cieślik jarosław gajewski

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia wiersze poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse

"Nasze widowisko pozostaje misterium". Jarosław Gajewski o nowym spektaklu

Premiera "Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" to dobra okazja do rozmowy o staropolskim języku, dramacie, misteriach i o poszukiwaniu głębokich sensów na teatralnej scenie. - Staramy się, żeby sfera teatralna, czyli de facto sfera widowiskowa była atrakcyjna i pomagała widzowi przekroczyć to, co widać i wejść w to, czego nie widać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Lublin spektakl TEATR Martyna Podolska

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Wielkanoc Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Kazimierz Dejmek Lublin KULTURA