Nie żyje Bożena Markowska, dziennikarka radiowa i reportażystka. "Będzie mi jej bardzo brak"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:59
W poniedziałek (30.10) zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2. - To bardzo smutna wiadomość. Bożena była mi bardzo bliska, będzie mi jej brakowało. Właściwie to ostatnia koleżanka z zespołu Reportażu Literackiego. Zostałam już tylko ja, wszyscy inni odeszli - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka i reportażystka radiowa.
Bożena Markowska rejestrowała dla radiowej Dwójki wspomnienia wybitnych osobowości kultury
Bożena Markowska rejestrowała dla radiowej Dwójki wspomnienia wybitnych osobowości kulturyFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Bożena Markowska jest autorką ponad pół tysiąca audycji - reportaży, audycji literackich, słuchowisk. 
  • Rejestrowała dla Programu 2 wspomnienia wybitnych osobowości kultury - pisarzy, artystów, reżyserów, aktorów.
  • W "Poranku Dwójki" zmarłą wspominała jej wieloletnia koleżanka z Polskiego Radia - Janina Jankowska.

- Wspólnie z Bożeną Markowską przepracowałyśmy dziesiątki lat w Polskim Radiu. Wspólnie również dostąpiłyśmy zaszczytu, jakim jeszcze w latach 70. było wejście w skład Redakcji Reportażu Literackiego; redakcji, która wytworzyła coś, co nazywano Polską Szkołą Reportażu - przypomniała Janina Jankowska.

Bożena Markowska i jej radiowe skarby

W poetyckim cyklu "Dlaczego zabija się poetów" ukazywała tragiczne losy poetów różnych pokoleń, m.in. Georga Trakla, Wasyla Stusa, André Chéniera czy Rafała Wojaczka. Jedną z jej najważniejszych audycji, za którą była nagradzana, jest reportaż "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku, w którym ukazała pracę lekarzy i pielęgniarek operujących serce - zderzyła w nim głosy lekarzy i wielkie poczucie odpowiedzialności za pracę, którą wykonują, z nadziejami pacjentów.

Autorski styl adaptacji

Stworzyła autorski styl adaptacji w słuchowiskach dokumentalnych. Wykorzystując dostępne źródła historyczne i literackie, tworzyła poruszające audycje. Oprócz przekazywania merytorycznej wiedzy historycznej w ciekawy i porywający sposób opowiadały historię jednostkowych bohaterów, np. w słuchowisku "Bez przedawnienia" o zamordowanych w Katyniu i Charkowie polskich oficerach czy "Szpitalu Dobrej Woli" o rzezi warszawskiej Woli podczas powstania warszawskiego.


Posłuchaj
08:17 Poranek Dwójki jankowska 31.10.2023.mp3 Bożenę Markowską wspomina Janina Jankowska (Poranek Dwójki) 

Bożena Markowska zmarła w poniedziałek 30 października.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janina Jankowska (dziennikarka radiowa, reportażystka)

Data emisji: 31.10.2023

Godz. emisji: 9.10

polskieradio.pl/pg

Czytaj także

"Bez przedawnienia". Wspomnienia z Katynia

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 03:10
W najbliższym Wieczorze ze słuchowiskiem usłyszymy archiwalną audycję Bożeny Markowskiej pt. "Bez przedawnienia" poświęconą pamięci zamordowanych w Katyniu i Charkowie polskich oficerów. W audycji wykorzystano fragmenty słuchowiska "Jeszcze rosną drzewa, które to widziały" w reż. Andrzeja Zakrzewskiego. Zapraszamy do Dwójki w sobotę 7 kwietnia o godz. 19.oo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Głowacki: trzeba polegać na samym sobie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 13:10
- Jeśli ktoś mówił: "uwielbiam to, co napisałeś", to tak naprawdę nic nie znaczyło. Stany Zjednoczone to najuprzejmiejszy kraj na świecie, wszelkie kontakty są oparte na szalonej, fałszywej uprzejmości. Tam nie można się dowiedzieć, że ludziom coś się nie podoba, nie mówi się przykrych rzeczy, to zupełnie inny świat - wspominał Janusz Głowacki w 2001 roku. Z okazji 85. rocznicy jego urodzin w Dwójce przypomnieliśmy gawędy pisarza nagrane przez Bożenę Markowską.
rozwiń zwiń