Reżyser Grzegorz Królikiewicz we wspomnieniach córki: do końca był sobą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 12:02
- Był twórcą konsekwentnym, co wiązało się z długim oczekiwaniem w kolejce po zielone światło na robienie filmów. Wielokrotnie miałam z nim takie rozmowy, że może powinniśmy wybrać inną konwencję, żeby troszeczkę się przełamał. Zawsze odpowiadał: "nie, ja do końca będę sobą" - mówiła w Dwójce Bogna Janiec, producentka filmowa, kierowniczka produkcji i córka Grzegorza Królikiewicza.
Reżyser Grzegorz Królikiewicz podczas premiery filmu Sąsiady (marzec 2015)
Reżyser Grzegorz Królikiewicz podczas premiery filmu "Sąsiady" (marzec '2015)Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Od piątku do niedzieli (1-3.12) w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza (1938-2017).
  • To jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenianych polskich reżyserów powojennych.
  • Za swoją twórczość filmową i telewizyjną otrzymał wiele nagród, w tym m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku czy nagrody na festiwalach w Mannheim i Karlovych Varach.

Grzegorz Królikiewicz - reżyser, scenarzysta filmowy, pedagog i profesor, ale także ekscentryk, który nie godził się na oportunizm i kompromisy. Za sprawą Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego 1 grudnia w warszawskim kinie Iluzjon rozpocznie się trzydniowy przegląd filmów tego oryginalnego twórcy.

"Tańczący jastrząb" i inne filmy Grzegorza Królikiewicza

W programie wydarzenia znajdują się również filmy poddane rekonstrukcji przez zespół ekspertów FINA

- Miałam niedawno tę niezwykłą przyjemność, żeby zobaczyć na festiwalu NURT w Kielcach film ojca "Tańczący jastrząb" z 1977 roku. Wcześniej nie przemawiał on do mnie. Gdy jednak zobaczyłam go pierwszy raz w nowej odsłonie, to po prostu się zachwyciłam. Pracowałam przy ostatnim filmie fabularnym ojca pt. "Sąsiady" i tam, już w tej nowej technologii, barwy, dźwięki tak mocno wybrzmiewają. Podobne wyostrzenie, podobną wielobarwność zobaczyłam w tym zrekonstruowanym filmie sprzed lat - podkreślała Bogna Janiec.

Projekcje w kinie i online

W ramach przeglądu na siedmiu pokazach zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótko- i długometrażowych filmów Grzegorza Królikiewicza. Twórczość reżysera udostępniona jest również bezpłatnie w serwisie Ninateka.pl.

Posłuchaj
16:45 Poranek Dwójki janiec 30.11.2023.mp3 Bogna Janiec o twórczości filmowej swojego ojca Grzegorza Królikiewicza (Poranek Dwójki) 

Za swoją twórczość filmową i telewizyjną Grzegorz Królikiewicz otrzymał wiele nagród, w tym m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku czy nagrody na festiwalach w Mannheim i Karlovych Varach.

- Był niezwykle przenikliwy, widział rzeczywistość przenicowaną na atomy i takiego sposobu opisywania świata uczył studentów - mówił o swoim mistrzu reżyser i aktor Łukasz Barczyk.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bogna Janiec (producentka filmowa, kierowniczka produkcji, córka Grzegorza Królikiewicza)

Data emisji: 30.11.2023

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Grzegorz Królikiewicz: jesteśmy marginesem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 14:00
– Za margines uważa nas bowiem elita. Dopiero ta świadomość pozwala zbudować poczucie własnej godności – uważa reżyser filmu "Sąsiady".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Królikiewicz. Artysta mistyczny i bezkompromisowy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 18:40
- Był niezwykle przenikliwy, widział rzeczywistość przenicowaną na atomy i takiego sposobu opisywania świata uczył studentów – mówił o swoim mistrzu w audycji "Pożegnania" reżyser i aktor Łukasz Barczyk.
rozwiń zwiń