"Charków! Charków!". Reżyserka: próbujemy zbudować na scenie prawdziwą ukraińską awangardę [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 13:00
- W latach 1920-1930 do Charkowa przyjechało mnóstwo bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy postanowili, że zrobią tu światową stolicą awangardy. Przenosimy się w ten czas, w te klimaty i próbujemy na scenie Teatru Polskiego zbudować prawdziwą ukraińską awangardę - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, reżyserka spektaklu "Charków! Charków!".

ZOBACZ TAKŻE:

  • Spektakl "Charków! Charków!" w musicalowej formie opowiada historię inspirowaną losami awangardowego teatru Beresil i jego twórcy - reżysera-reformatora Łesia Kurbasa.
  • Jest to prapremierowa realizacja sztuki Serhija Żadana, w przekładzie Adama Pomorskiego, z muzyką Noama Zylberberga i w reżyserii Svitlany Oleshko.
  • Tekst powstał na zamówienie Teatru Polskiego w Warszawie. Premiera spektaklu 22 marca br.

"Charków! Charków!" to spektakl muzyczny, prapremierowa realizacja sztuki Serhija Żadana, w przekładzie Adama Pomorskiego, z muzyką Noama Zylberberga. Opowiada historię inspirowaną losami awangardowego teatru Beresil i jego twórcy - reżysera-reformatora Łesia Kurbasa, który działał w Charkowie w latach 1925-1933.

"Charków! Charków!" - aktorzy Teatru Polskiego czytają Kurbasa

- Łeś Kurbas mówił i pisał, że teatr ma być dzisiaj takim, jakim społeczeństwo będzie jutro, że ma wyprzedzać swój czas. Głównie eksperymentował z aktorami, z ich ciałami i inteligencją. Był jednym z pierwszych, który używał filmu w spektaklach, zrobił jeden z pierwszych musicali jazzowych, z jazz bandem na żywo - tłumaczyła reżyserka Svitlana Oleshko.

Dodała, że dorobek Kurbasa do dziś ma wpływ na teatr ukraiński i nie tylko. - Nie można sobie wyobrazić teatru ukraińskiego bez Łesia Kurbasa. Moim zdaniem wiedza o jego teatrze wzbogaca też teatr światowy. Na szczęście na język polski przetłumaczone są niektóre jego prace, aktorzy Teatru Polskiego dostali te książki. To, co zostawił po sobie, jest ważne także dziś - podkreślała rodaczka legendarnego twórcy.

Serhij Żadan pisze do muzyki, której nie ma

Spektakl "Charków! Charków!" przedstawia dzieje konfliktów pomiędzy miastem i teatrem, dyrektorem teatru i reżyserem, reżyserem i widzami, reżyserem i aktorami. Losy Kurbasa stają się metaforą losów każdego twórcy - a może każdego z nas - "Everymana" walczącego o ideały.

Autorem muzyki do prapremierowej realizacji tekstu Serhija Żadana jest Noam Zylberberg. Jak przyznał w audycji, było to nietypowe wyzwanie. - Zazwyczaj przy pisaniu musicali proces wygląda tak, że jest współpraca między autorem a kompozytorem. Natomiast tutaj dostałem gotowy już scenariusz; świetny scenariusz, napisany przez Serhija Żadana już z myślą o muzyce. To znaczy, cały scenariusz został napisany do muzyki, której jeszcze nie było... - opowiadał kompozytor.


Posłuchaj
12:48 Poranek Dwójki charków 20.03.2024.mp3 Rozmowa z twórcami spektaklu "Charków, Charków!": reżyserką Svitlaną Oleshko i autorem muzyki Noamem Zylberbergiem (Poranek Dwójki) 

Premiera spektaklu "Charków! Charków!" w piątek, 22 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Svitlana Oleshko (reżyserka spektaklu "Charków! Charków!"), Noam Zylberberg (kompozytor)

Data emisji: 20.03.2024

Godz. emisji: 8.35

mo/pg/wmkor

Czytaj także

"78 i co nieco wincyj". Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 11:55
- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dom otwarty" w Teatrze Polskim w Warszawie. Co o nas samych mówi sztuka Michała Bałuckiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 11:50
W związku ze stuleciem Teatru Polskiego w Warszawie, 27 stycznia na Dużej Scenie odbyła się premiera spektaklu "Dom otwarty". To komedia w reżyserii Krystyny Jandy na podstawie sztuki Michała Bałuckiego.
rozwiń zwiń