Pejzaże szkatułkowe Aleksandry Simińskiej. Wystawa "ZIEMIA – NIEBO dla Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 13:39
- Posługuję się wyobraźnią i raczej dążę do pewniej symboliki, szukam mocnego wyrazu - mówiła w Dwójce Aleksandra Simińska, artystka i autorka wystawy "ZIEMIA – NIEBO dla Ukrainy" dostępnej w jednej z krakowskich galerii. 
Aleksandra Simińska przy swojej pracy Bachantki. Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, 2005 rok.
Aleksandra Simińska przy swojej pracy "Bachantki". Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, 2005 rok. Foto: Andrzej Rybczyński/ PAP
  • Wystawa zatytułowana "ZIEMIA - NIEBO dla Ukrainy", w sposób symboliczny poświęcona jest doświadczeniu wojny.
  • Inspiracją do stworzenia pierwszego obrazu, stały się dla Aleksandry Simińskiej, kadry uchwycone w syryjskim Aleppo.
  • Jak zaznaczają kuratorzy, artystka od lat swobodnie porusza się po obszarach ocenzurowanych już jako "zamknięte" i "nieatrakcyjne" dla współczesnego twórcy i odnajduje w nich ciągle żywą tkankę dla budowania własnego malarstwa.

Prezentowane podczas wystawy prace, w sposób symboliczny, nawiązują do doświadczenia wojny. - Kilka lat temu zobaczyłam film w internecie, nagrywany z drona, który pokazywał miasto Aleppo. Nie interesowałam się wtedy wojną w Syrii. Jednak gdy zobaczyłam zdjęcia, które robił ogromne wrażenie, pierwszy raz w życiu pomyślałam, że muszę coś z tym zrobić i namalowany oraz. Zaczęłam się zastanawiać, czytać, dowiadywać i namalowałam pierwsze obrazy poświęcone Aleppo i tej strasznej wojnie - mówiła w Dwójce Aleksandra Simińska, artystka i autorka wystawy "ZIEMIA – NIEBO dla Ukrainy". 

"Dążę do pewnej symboliki"

- Przyszła przerwa covidowa i zaczęła się wojna w Ukrainie, co poruszyło mnie jeszcze bardziej. Poruszyło mnie też ro wielkie zerwanie się Polaków - przyznała.  - W swoich pracach posługuję się wyobraźnią i raczej dążę do pewniej symboliki, szukam mocnego wyrazu. Nie odtwarzam  konkretnego pejzażu czy wyglądu miast. Działam na rzecz obrazu i jego wyrazu, sięgając po własną wyobraźnię. Robię szkice i poprzez ciągłe malowanie, dążę do pracy nad obrazem - wyjaśniła w rozmowie. 

Czytaj także:

Kolejne przestrzenie i tajemnice pod powierzchnią

- Pracuję wielowarstwowo. To tak zwane pejzaże szkatułkowe. Chciałam zawrzeć w nich to, że wojna minie, niebo pozostanie takie samo, a ziemia się odrodzi. Stąd myślałam o otwieraniu kolejnych pudełek, w których pojawiają się nadzieje w sensie symbolicznym - podkreśliła. 

Posłuchaj
06:17 Poranek Dwójki Pejzaże szkatułkowe Aleksandry Simińskiej.mp3 Pejzaże szkatułkowe Aleksandry Simińskiej. Wystawa "ZIEMIA – NIEBO dla Ukrainy" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Aleksandra Simińska (autorka wystawy "ZIEMIA – NIEBO dla Ukrainy")

Autorka rozmowy: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 11.06.2024

Godz. emisji: 8.20

zch, dz