Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 11:20
Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
  • Gdyby ufać przeciętnemu opisowi, krajobraz Polski stanowiłyby jedynie morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy.
  • Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki.
  • W "Poranku Dwójki" wyruszyliśmy na wyprawę do Puszczy Kampinoskiej, po której oprowadził nas Adam Robiński - autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".

- Lechosław Herz jest dla mnie osobą, za sprawą której trafiamy w takie miejsca jak Puszcza Kampinoska. Jego krajoznawcze prace, popełniane na przełomie wieku, pozwoliły mieszkańcom województwa mazowieckiego czerpać z dobrodziejstw krajobrazu przyrodniczego okolic większych miast. To on zrobił z Puszczy Kampinoskiej produkt turystyczny. A ja miałem przyjemność wielokrotnie wybierać się z nim do lasu. Wypytywać, ciągnąć za język, chodzić jego śladami. Nie potrafię myśleć o puszczy, nie myśląc o Lechosławie - podkreślił w "Poranku Dwójki" Adam Robiński. 

Czytaj także:

"Puszcza domowa. Co kryje Kampinos"

- Urodziłem się w Warszawie. Spędziłem tu całe swoje życie. Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością, czymś, co jest i do czego zawsze można się zwrócić. Może właśnie to sprawiło, że przez długi czas go nie doceniłem i traktowałem go jak byle jaki las. Gdy coś jest blisko, pod ręką i za darmo, to często to deprecjonujemy, z większym uznaniem myśląc o tym, co jest daleko i co wymaga od nas wysiłku i poświęcenia - zaznaczył Adam Robiński.

- Prowokacyjnie chciałem zatytułować tę książkę "Byle jaki las".  Każdy jednak, z kim dzieliłem się tym pomysłem, patrzył na mnie podejrzliwie. Chciałem po prostu dać pstryczka w nos warszawiakom, którzy tak jak ja kiedyś, darzą tę przestrzeń niewystarczającym szacunkiem - podsumował. 

Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki./ Piotr Podlewski/PR

Kampinoski Park Narodowy:

  • Szacuje się, że w Kampinoskim Parku Narodowym może występować połowa rodzimej fauny, czyli około 16,5 tys. gatunków zwierząt.
  • Kampinoski Park Narodowy położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy.
  • W granicach Kampinoskiego Parku Narodowego, na obrzeżach Warszawy, znajdują się rozległe tereny Puszczy Kampinoskiej. Obejmuje ona obszar 385 tys. ha.
  • Teren ten jest porośnięty lasami mniej więcej w 70 proc., a oprócz tego ma łąki, tereny otwarte i szuwary. Jest chroniony najwyższą formą ochrony przyrody, jaka możliwa jest w Polsce. Od 1959 roku puszcza stanowi park narodowy.
Posłuchaj
12:44 _PR2 (mp3) 2024_06_11-09-35-56.mp3 Adam Robiński o książce "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?": Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Adam Robiński (autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos")

Data emisji: 11.06.2024

Godz. emisji: 9.30

zch, dz

mpkor

Czytaj także

Najlepszy sezon od lat. Sukces puszczyków w Kampinosie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 12:38
Tak dużego sukcesu lęgowego puszczyki nie miały w Kampinoskim Parku Narodowym od 18 lat. Park przekazał, że z dostępnych miejsc gniazdowych na monitorowanym terenie zajętych było 62 proc. i w każdym z nich były 3-4 pisklęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 11:43
"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
rozwiń zwiń