Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. "Czuję się, jakbym była w śnie"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 15:31
- Czuję się, jakbym była w jakimś śnie. W tym samym, w którym czasem znajdują się moi bohaterowie - komentowała podczas uroczystej gali Magdalena Bielska, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyróżnienie tomiku "Poradnik dla niedawno zmarłych" zostało przyznane za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką, wydaną w 2023 roku trafiła w ręce Magdaleny Bielskiej za tom Poradnik dla niedawno zmarłych.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką, wydaną w 2023 roku trafiła w ręce Magdaleny Bielskiej za tom "Poradnik dla niedawno zmarłych".Foto: Robert Słuszniak dla Fundacji Wisławy Szymborskiej
  • Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku trafiła w ręce Magdaleny Bielskiej za tom "Poradnik dla niedawno zmarłych".
  • Magdalena Bielska wydała takie książki poetyckie jak "Brzydkie zwierzęta", "Wakacje, widmo", "Czarna wyspa", "Torfowy ogród z mostem i tygrysem" oraz powieść "Miłość w zimie".
  • Jest laureatką Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz dwukrotnie Krakowskiej Książki Miesiąca. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Poetyckiej Orfeusz im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Mieszka w Krakowie.
  • Ogłoszenie werdyktu nastąpiło podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 
  • Wręczenie nagrody było ostatnim akordem krakowskiego Festiwalu Miłosza.

- Te wiersze zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Jak się okazało w trakcie obrad, było to wspólne doznanie nas wszystkich. Mamy ciąg wierszy, które łączy ten sam temat - przeżywania żałoby. Odejście bliskich, ich śmierć, niesie za sobą rozważanie i wspominanie tego, co nas łączyło. Poetka wspaniale buduje to, co jest sferą tajemnicy i niewiadomego. To tom nowy, lekko ironiczny, pełen egzotyki, która skłania nas do poznania czegoś innego, nowego. To świat nie katolicki, ale bardziej ewangelicki, z pogranicza kulturowego - mówiła o nagrodzonym tomie Magdalena Rabizo-Birek, członkini kapituły nagrody.

"Czuję się, jakbym była w śnie"

Czuję się, jakbym była w jakimś śnie. W tym samym, w którym czasem znajdują się moi bohaterowie. Ta książka była najpierw konceptem. Myślałam, że to będzie wariacja na temat "Pikniku pod wiszącą skałą". Potem jakoś życie zaczęło się wdzierać i te płaszczyzny nałożyły się. Fikcja przyjęła to prawdziwe oblicze i okazało się, że te dwa światy mogą ze sobą współistnieć. Fikcyjni bohaterowie już istnieli i nie chcieli zniknąć. Duchy, które nam towarzyszą, są żywe i pełnokrwiste. Zawsze tak uważałam - mówiła Magdalena Bielska, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku.

Czytaj także:

Współczesne "Dziady"

- Poetycka opowieść Magdaleny Bielskiej to współczesne "Dziady" - obcowanie żywych z bliskimi zmarłymi w intensywnie przeżywanych wspomnieniach, snach, wizjach lub w kreujących je figurach języka. Aura lekkości, groteska, ironia i nostalgiczny humor wielu wierszy skrywają smutek i rozpacz po stracie (wielu stratach) osób najbliższych, ale poetka stara się to wyrazić bez lamentu i rozdzierania szat - komentowała Magdalena Rabizo-Birek, członkini kapituły Nagrody, w trakcie laudacji na cześć laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Posłuchaj
06:15 _PR2 (mp3) 2024_07_08-09-33-53.mp3 Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. "Czuję się, jakbym była w śnie" (Poranek Dwójki)

 

"Poradnik dla niedawno zmarłych"

  • "Poradnik dla niedawno zmarłych" to piąta poetycka książka Magdaleny Bielskiej, najdojrzalsza z dotychczas przez nią napisanych.
  • Podstawową materią zebranych w tomie wierszy są własne doświadczenia poetki, a nadrzędnym tematem sytuacja kogoś, kto w krótkim okresie stracił kilkoro najbliższych i znalazł się w środku świata bez matki, ojca i babki.
  • Stratę, także tę najcięższą, poetka sugeruje przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią własnego świata. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Autorka relacji: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 8.07.2024

Godz. emisji: 9.30

mat.pras/zch/wmkor