Jaka naprawdę była Grażyna Bacewicz? "Łączyła w sobie cechy swojego rodzeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 13:56
W "Poranku Dwójki" gościliśmy Jerzego Pluta i Joannę Sendłak - autorów książki "Życie w słowach i obrazach", która właśnie ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przybliżyli oni nam postać Grażyny Bacewicz.
Grażyna Bacewicz
Grażyna BacewiczFoto: NAC
  • Kompozytorski debiut Grażyna Bacewicz zaliczyła w 1934 roku.
  • Po wojnie znalazła się w gronie najlepszych polskich kompozytorów.
  • Grażyna Bacewicz często podkreślała, że nie lubi mówić o sobie, a jeszcze mniej o swojej muzyce, że "wymiguje się od wywiadów".

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? W "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o książce pt. "Życie w słowach i obrazach". To najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami – czytamy w opisie publikacji.

Rodzina Bacewiczów

Joanna Sendłak opisała rodzinę kompozytorki jako kochającą muzykę. - Wszyscy w tej rodzinie kochali muzykę. Ojciec uczył muzyki i pragnął, żeby wszystkie jego dzieci zajmowały się muzyką. Kształcił je intensywnie. Wszyscy ostatecznie zajmowali się muzyką - oceniła.

- Wszyscy w rodzinie Bacewiczów byli szczęśliwi, że mogą razem dorastać w muzyce i razem grać i występować - dodała.

Cechy Grażyny Bacewicz

Jerzy Pluta, który także dokładnie przyjrzał się rodzinie Grażyny Bacewicz oraz jej samej, podkreślił, że łączyła w sobie wiele cech swojego rodzeństwa. - Z jednej strony była podobna do swoich braci, ale też się od nich różniła. Witold był kimś, kto przekraczał nieustannie granice i szukał czegoś nowego. Kiejstut był człowiekiem głębokich medytacji, zamyśleń, pokoju i równowagi. Grażyna Bacewicz łączyła jedno i drugie - powiedział.

- Była bardzo intensywnym i pilnym pracownikiem. Wszystko, co zalecał jej ojciec do wykonania, robiła pilnie i w sposób zdyscyplinowany. Ta dyscyplina jednak nie stłumiła jej kreatywności - zaznaczył Jerzy Pluta.

 

Posłuchaj
25:00 PR24_mp3 2024_07_09-21-33-55.mp3 Tomasz Żółciak gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Jakub Jamrozek

Goście: Jerzy Pluta, Joanna Sendłak (autorzy opracowania)

Data emisji: 10.07.2024

Godz. emisji: 9.12

dz/wmkor

Czytaj także

"Bacewicz bez przerwy słyszała muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 17:40
- Sama Grażyna kiedyś powiedziała: w mojej muzyce jest dużo energii, dużo się dzieje, jest energiczna, ale również liryczna. Tego liryzmu w jej muzyce też jest sporo - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Małgorzata Gąsiorowska, autorka książki o kompozytorce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz przed Dwójkowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:00
Kolejne spotkanie przed Płytowym Trybunałem było poświęcone I Kwintetowi fortepianowemu Grażyny Bacewicz. W jury zasiedli: Ewa Szczecińska, Marek Bracha i Marek Czech.
rozwiń zwiń