I Kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz przed Dwójkowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:00
Kolejne spotkanie przed Płytowym Trybunałem było poświęcone I Kwintetowi fortepianowemu Grażyny Bacewicz. W jury zasiedli: Ewa Szczecińska, Marek Bracha i Marek Czech.
Marek Bracha podczas obrad Płytowego Trybunału Dwójki
Marek Bracha podczas obrad Płytowego Trybunału DwójkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grażyna Bacewicz pochodziła z polsko-litewskiej rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jej ojciec i dwaj bracia byli, podobnie jak ona, kompozytorami. Jednak ona była także skrzypaczką. 

Ojciec, Vincas Bacevičius, był Litwinem, z terenów zaniemeńskich. Ukończył seminarium nauczycielskie, gdzie nauczył się grać na skrzypcach. Dzięki temu grał także w orkiestrze szkolnej. Jako młody nauczyciel sympatyzował z odrodzeniowym ruchem litewskim, który działał w kierunku wyzwolenia Litwy spod caratu. 

Kształciła się w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w rodzinnym mieście, w zakresie gry na skrzypcach, fortepianie oraz teorii muzyki. W 1923 Bacewiczowie przenieśli się do Warszawy, gdzie uczęszczała do Konserwatorium Warszawskiego. Studiowała również  kompozycję w klasie Kazimierza Sikorskiego, grę na skrzypcach pod kierunkiem Józefa Jarzębskiego i grę na fortepianie u Józefa Turczyńskiego.

1932 roku dzięki gestowi Ignacego Jana Paderewskiego została stypendystką w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Wkrótce zaczęła odnosić niekwestionowane sukcesy.

Czytaj także:

Muzyczne losy związały ją z Orkiestrą Polskiego Radia. W zespole organizowanym przez Grzegorza Fitelberga przed wojną wykonywała partie pierwszych skrzypiec. Z tym zespołem prawykonała jako solistka także swój I Koncert skrzypcowy.


Posłuchaj
119:16 2022_04_09 17_00_02_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 I Kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz przed Dwójkowym Trybunałem (Kto słucha - nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 9.04.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Joanna Sochacka: to świetnie napisana muzyka pod względem pianistycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:36
- Widać, że Bacewicz miała niesamowite doświadczenia jako pianistka. Udzielała też lekcji gry na fortepianie i wykonała m.in. koncert Mendelssohna w Filharmonii Łódzkiej. Nie mogła jednak robić wszystkiego, wybrała więc kompozycję i skrzypce. W pewnym momencie musiała z tego fortepianu w pewnym stopniu zrezygnować - mówiła pianistka, która nagrała nowe interpretacje utworów fortepianowych Grażyny Bacewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kociuban z krążkiem "Bacewicz - Tansman"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 11:00
W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy po płytę z dziełami kompozytorów, których łączy miejsce narodzin - Łódź, początkowy język muzyczny, a także zamiłowanie do muzyki kameralnej.
rozwiń zwiń