Opowieści tych, którzy ocaleli

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 18:27
Krakowska wystawa "Ludzie z listy Schindlera" oraz rozmowa z Elżbietą Penderecką.
Audio
  • Tomasz Owoc zaprasza na wystawę do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
  • Elżbieta Penderecka o programie najbliższych dni XV Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

W środowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na wystawę "Ludzie z listy Schindlera. Rodzina Wohlfeiler". Jest to pierwsza z cyklu wystaw opowiadających o ludziach uratowanych przez Oskara Schindlera. Ekspozycje te będą przybliżać sylwetki i losy ocalonych oraz dzieje ich rodzin.
Wystawa otwierająca cykl opowiada historię Ignacego, Róży, Reny i Haliny Wohlfeiler, żydowskiej krakowskiej rodziny, która przeżyła wojnę dzięki pomocy Oskara Schindlera. Na ekspozycję złożą się przede wszystkim prace artystyczne Amiry Davidovitch – synowej Haliny Wohlfeiler. Artykuł w prasie oraz odnaleziona pocztówka skłoniły Amirę Davidovitch do długich rozmów z teściową, które były inspiracją do stworzenia szeregu prac plastycznych. Część z nich można zobaczyć w Fabryce Oskara Schindlera od 20 kwietnia do 9 września 2011 roku. Naszym gościem był Tomasz Owoc, kurator tej wystawy.

Rozmawialiśmy też z Elżbietą Penderecką, która zapowiedziała kolejne koncerty 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dyrektor festiwalu została uhonorowana medalem "Gloria Artis" za, jak powiedział minister Bogdan Zdrojewski, "wiele lat pracy na rzecz nie tylko festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, ale także za opiekę nad największymi wydarzeniami muzycznymi".

Płytą Tygodnia jest nowy album firmy ECM, na którym utwory kameralne Piotra Czajkowskiego i Victora Kissina grają skrzypek Gidon Kremer, pianistka Katia Buniatishvili i wiolonczelistka Giedre Dirvanauskaite.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Aby posłuchać rozmów, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Biała plama po warszawskim getcie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:57
Trzy miliony metrów sześciennych gruzu - tylko tyle pozostało po tym, jak Niemcy zrównali stołeczne getto z ziemią. W książce "Spojrzenia na warszawskie getto" odtworzona została historia sześciu ulic i wojenne losy ich prześladowanych mieszkańców. Mija 68 rocznica powstania w getcie warszawskim (19.04).
rozwiń zwiń