REKLAMA

"Wielka Niemowa" w polskim kinie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:43
Nowa seria Filmoteki Narodowej oraz łódzki Festiwal Sztuki Wideo.
Audio
Wielka Niemowa w polskim kinie
Foto: Glow Images/East News

We wtorkowym "Poranku" rozmawialiśmy o serii płyt DVD Kino Polskie Okresu "Wielkiej Niemowy".

Do tej pory ukazały się dwie płyty, ale w perspektywie kilku lat Filmoteka Narodowa zapowiada wydanie wszystkich zachowanych filmów tej ery, również tych, które przetrwały do naszych czasów jedynie we fragmentach. Kopie filmów są odrestaurowywane cyfrowo, na DVD towarzyszy im muzyka, która powstała specjalnie na potrzeby konkretnego wydawnictwa płytowego. O przedsięwzięciu opowiadała jego koordynatorka - Grażyna Grabowska, kierownik Działu Programowego Filmoteki Narodowej.

Połączyliśmy się z Sebastianem Rozparą, współorganizatorem Festiwalu Sztuki Wideo "Punkty Widzenia". Impreza rozpocznie się w Łodzi, zaś jej ideą jest prezentacja najciekawszych zjawisk w najnowszej sztuce wideo. Ważna jest również możliwość wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy artystami ze znacznym dorobkiem oraz twórcami debiutującymi na tym polu sztuki.

Polecamy nasza Płytę Tygodnia - "Bruno Walter. Wczesne nagrania". Album wydany z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci wielkiego dyrygenta, obejmujący rejestracje z lat 1934-1946. Płytę będzie można wygrać o 7:45.  

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień - refleksje ks. Ignacego Bokwy, Kalendarium, piosenka z rekomendacją Macieja Małeckiego, przegląd prasy oraz wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Program prowadził Piotr Kędziorek.


Czytaj także

Filmy XX-lecia międzywojennego za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 12:21
Na ekranie komputera będzie można zobaczyć miedzy innymi filmy z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo, czy Adolfem Dymszą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wideo wywróciło sztukę do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 12:36
Stare kamery, brzęczące głośniki, zakurzone odtwarzacze VHS i czarno-białe telewizory najlepiej to odtworzą. Wrocław przedstawia"Krótką historię instalacji wideo".
rozwiń zwiń