Lato, filmowe lato

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 08:37
24 czerwca rozpoczyna się 41. Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kinematografii Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Audio
  • Gustaw Ciężarek o 41. Lubuskiem Lecie Filmowym Łagów 2012
  • Iwona Strzelczyk Wojciechowska o XVIII Międzynarodowym Festiwalu Plenerowym JAZZ NA STARÓWCE
Lato, filmowe lato
Foto: mat. prasowe

Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Fakt, że podczas tego festiwalu odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej i niekontrolowanej atmosferze, był niezbyt mile widziany przez komunistyczne władze. Stworzono drugi festiwal filmów krajowych –  w Gdańsku – o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny, wystawny. Niejako w cieniu Gdańska (później – Gdyni), w dużym stopniu dzięki inicjatywie działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji DKF, festiwal łagowski przetrwał, tym bardziej kultywując swój odrębny, roboczy i dyskusyjny charakter. W odpowiedzi na nowe potrzeby wywołane dezintegracją, a wkrótce rozpadem obozu komunistycznego, festiwal łagowski stał się od roku 1990 festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych.
Koncerty festiwalowe w wykonaniu największych gwiazd oraz wybitnie uzdolnionych artystów młodego pokolenia; wystawy towarzyszące; promocja najmłodszych adeptów sztuki muzycznej; Visual Artelier Project czyli muzyczna rewitalizacja budynków postindustrialnych; promocja kultury polskiej – to wszystko czyni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Artelier w Szczecinie wydarzeniem wyjątkowym i wartym uwagi. A zapraszał dyrektor festiwalu - Gustaw Ciężarek.

W naszej porannej audycji mówiliśmy też o XVIII Międzynarodowym Festiwalu Plenerowym JAZZ NA STARÓWCE, który rozpoczyna się 30 czerwca na Rynku Starego Miasta w Warszawie. O imprezie opowiadała organizatorka Iwona Strzelczyk Wojciechowska.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje aktorka Maria Seweryn)
Audycję prowadził Marcin Pesta.
22 czerwca (piątek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odrestaurowano nieme filmy Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 12:05
Tegoroczny festiwal filmowy w Londynie rozegra się pod znakiem twórczości mistrza suspensu. Pokazane zostaną wszystkie jego filmy, łącznie z dziewięcioma niemymi.
rozwiń zwiń